Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-09 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-09
Niemcy obcinają dotacje dla energetyki solarnej

Niemcy obcinają dotacje dla energetyki solarnej
Po przyjęciu tego rozwiązania przez rząd, zostanie ono jeszcze w marcu skierowane do Bundestagu, czyli niższej izby parlamentu, w którym jednak centroprawicowa koalicja Angeli Merkel ma bezpieczną większość.
Rząd uzgodnił również całkowite wyeliminowanie dotacji do rekultywacji terenów rolnych. Obcięcie tzw. taryf zakupu energii będzie obejmowało 15-procentową redukcję dla pól nieuprawnych.
Taryfy zakupu energii (FIT) – ceny, które koncerny użyteczności publicznej są zobligowane do płacenia producentom energii odnawialnej – to kroplówka dla sektora do czasu osiągnięcia parytetu energetycznego, czyli momentu, w którym energia odnawialna będzie kosztowała tyle samo co produkowana z paliw kopalnych. Taryfy spowodowały, że Niemcy stały się największym na świecie rynkiem instalacji fotowoltaicznych, na który w 2009 roku przypadła około połowa wszystkich instalacji na globalnym rynku wartym 18 miliardów euro (24,5 miliarda dolarów). W ubiegłym roku Niemcy dodały rekordowe trzy gigawaty nowych mocy, zwiększając całościową wielkość instalacji do około dziewięciu gigawatów.
Centroprawicowy rząd chciał jeszcze bardziej obciąć FIT-y w 2010 roku, ponieważ ogólny spadek cen w ostatnich latach przekraczał roczne obniżki FIT o 8-10 procent ze względu na szybki rozwój przemysłu i globalną nadpodaż paneli słonecznych.
Minister ochrony środowiska, Norbert Roettgen, chciał, by głębsze cięcia systemu dotacji do energetyki słonecznej weszły w życie jeszcze szybciej, od 1 kwietnia. Plany Roettgena spotkały się z ostrym sprzeciwem w łonie centroprawicowej opozycji a także kilku landów, w których branża energetyki słonecznej rozkwita. Boją się one, że pospieszne i radykalne cięcia powyżej 10 procent zaszkodzą szybkiemu rozwojowi sektora.
W styczniu FIT-y już zostały obcięte o 9%, a od czasu uchwalenia w 2000 roku Ustawy o Energii Odnawialnej przez ówczesny, centrolewicowy rząd, spadały o 8-10 procent rocznie.
SolarWorld, największa pod względem sprzedaży niemiecka firma specjalizująca się w energetyce słonecznej i Q-Cells, jeden z światowych liderów w produkcji ogniw słonecznych oświadczyły, że cięcia Roettgena są zbyt głębokie, zbyt szybkie i zniszczą miejsca pracy w Niemczech.
Koncerny użyteczności publicznej są zobligowane zapłacić 39 eurocentów za kilowatogodzinę energii produkowanej przez okres 20 lat przez systemy zainstalowane w 2010 roku wobec 43 centów dla systemów z 2009. Kwota ta stopniowo spada z 57 centów za kilowatogodzinę w 2004 roku. Koncerny przerzucają wyższe koszty na konsumentów.
(BJ)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Reuters

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-