Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-17
Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej
Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej
Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r. Z elektrowni wiatrowych pochodzi mniej niż 1 proc. wytwarzanej w Polsce energii.

Zdaniem Mroczka dzieje się tak z powodu źle skonstruowanej ustawy "Prawo energetyczne". Chodzi przede wszystkim o brak konkretnych zasad i procedur przyłączeń do Krajowego Systemu Energetycznego powstających źródeł energii odnawialnej.

15 czerwca na świecie obchodzony był Dzień Wiatru, podczas którego Światowe Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (ŚSEW) odbyły się spotkania i konferencje promujące wiatr jako źródło energii. "1 proc. udziału energii z wiatru w Polsce to bardzo mało, dla porównania w Niemczech z wiatru uzyskuje się już 10 proc. całej energii" - powiedział Mroczek. Dodał, że Niemcy do 2050 r. planują pozyskiwać aż 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Według danych PSEW nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. Obecnie na terenie kraju jest ok. 700 koncesjonowanych turbin wiatrowych o zainstalowanej mocy 920 MW. Dla porównania Niemcy mają zainstalowanych ponad 26 tys. MW mocy a Hiszpania ponad 18 tys. MW. Większość wiatraków zainstalowano w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Obecnie technologie pozyskiwania energii z wiatru są tak zaawansowane, że farmy wiatraków można stawiać praktycznie w całej Polsce. Najnowocześniejsze wiatraki mają wysokość do 120 m, a rozpiętość skrzydeł ok. 100 metrów, więc nie muszą być stawiane na wzniesieniach czy nad morzem, aby pozyskiwać wystarczającą ilość wiatru.

Wg danych PSEW rząd planował w 2010 r. zwiększyć uzyskiwaną moc do 2000 MW i podnieść do 2,3 proc. udział energii wiatrowej w krajowym zużyciu energii. Plan ten jednak nie będzie zrealizowany, a przyrost mocy nie przekroczy 300-400 MW. Polska do 2020 r. zobowiązała się zwiększyć udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej do 20 proc. Jednak Polski Krajowy Plan Działań pokazujący w jaki sposób ten efekt chce osiągnąć został źle przygotowany.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naukawpolsce.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także