
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali metodę odsiarczania biogazu z oczyszczalni ścieków. Opracowana technologia jest efektem współpracy Politechniki Łódzkiej oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) w Łodzi, w której biogaz uzyskiwany jest w wyniku fermentacji osadów ściekowych.
Dr Krzysztof Ziemiński z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej mówi, że opracowana metoda odsiarczania jest znacznie tańsza, bardziej skuteczna i prosta w zastosowaniu. Wkrótce zostanie opatentowana i może znaleźć zastosowanie na skalę przemysłową, bo wykorzystywanie biogazu powstającego z odpadów jest coraz popularniejsze.
Innowacyjność tej metody polega na uproszczeniu technologii i obniżeniu kosztów oczyszczania biogazu, poprzez usuwanie z niego siarkowodoru, przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Jest to metoda biologiczna, która jest konkurencyjna w stosunku do stosowanych dotąd metod.
Opracowana przez łódzkich naukowców metoda mikrobiologiczna jest też konkurencyjna w stosunku do już istniejących, które zakładają np. mieszanie biogazu z powietrzem, aby dostarczać mikroorganizmom tlen do wzrostu. W tej metodzie powietrze nie będzie wtłaczane, aby dodatkowo rozcieńczać biogaz i ewentualnie stwarzać zagrożenia wybuchowością, ponieważ mieszanina tlen-metan jest mieszaniną wybuchową. Dzięki temu będzie także prostsza konstrukcja całego układu, mniejsze nakłady inwestycyjne oraz mniejsze zużycie energii.
Biogaz, który pozyskuje się z fermentacji osadów składa się z metanu w 70 proc., jest on spalany w kotłach i dostarcza energii wykorzystywanej do wytwarzania ciepła oraz prądu.
Ze spalania biogazu uzyskuje się około 50 proc. energii elektrycznej potrzebnej do działania oczyszczalni i prawie 100 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynków. Biogaz z oczyszczalni jest jednak w około 30 proc. zanieczyszczony.
Biogaz oczyszczony z zastosowaniem metody z Politechniki Łódzkiej może w przyszłości być wykorzystywany w domowych kuchenkach gazowych, a nawet sprzedawany jako autogaz na stacjach benzynowych.
Innowacyjne przedsięwzięcie Politechniki Łódzkiej powstało przy wsparciu funduszy unijnych w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 3,5 mln zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- lodz.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Fast fashion: zagrożenie dla środowiska i ludzi – prawda o taniej modzie
Moda jeszcze nigdy nie była tak tania, szybka i dostępna. Popularne marki co kilka tygodni wprowadzają nowe kolekcje, a sklepy online umożliwiają...
-
-
-
-
-