
Od 10 lat średnia roczna i dobowa ilość pyłów zawieszonych w powietrzu w Krakowie nie zmniejsza się, pomimo działań mających na celu poprawę jakości krakowskiego powietrza. Władze miasta liczą, że skuteczną metodę walki ze smogiem zaproponują naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia podpisała porozumienie z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, w ramach którego naukowcy z AGH zbadają właściwości fizykochemiczne pyłów emitowanych na terenie Krakowa i zaproponują rozwiązania, które pozwolą ograniczyć zanieczyszczenia.
10 grudnia na spotkaniu z dziennikarzami prof. Marian Mazur z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH poinformował, że AGH pobrało już próbki pyłu zawieszonego (inaczej drobnego) na terenie Akademii i teraz zajmie się zbadaniem jego składu.
W Krakowie w ostatnich latach powstały trzy programy mające na celu poprawę jakości powietrza: w 2005 r. program wojewody; w 2009 r. program przyjęty przez sejmik Małopolski; w 2013 r. zaktualizowany program sejmiku z 2009 r. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych rezultatów
Według prof. Mazura dotychczasowe programy opierały się na niepełnych danych. Zwrócił on też uwagę, że wszystkie ekspertyzy, które służyły opracowaniu programów naprawczych, przygotowała jedna firma, Atmoterm z Opola.
Tymczasem wcale nie jest pewne, że główną przyczyną krakowskiego smogu jest spalanie węgla w piecach domowych, bo w miejscach, gdzie ono nie występuje, stężenie pyłów najprawdopodobniej też jest wysokie. Dlatego naukowcy z AGH mają zamiar dokładnie zbadać wpływ motoryzacji i przemysłu na zanieczyszczenie powietrza.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Schneider Electric i Politechnika Świętokrzyska skomercjalizują mikrosieć
Politechnika Świętokrzyska oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, zawarły...
-
-
-
-
wojciech
racja, taki filtr wymieniałby kominiarz co roku, wszyscy zarabiają duże pieniądze a srodowisko czyste
adam
jest sposób- ustawowo jak w Niemczech wprowadzić obowiązek pod kara wysokiej grzywny montażu filtrów kominowych na kom.firm ,wspólnot, domów jednorodzinnych, miliardowe zyski dla projektantów ,producentów i kominiarzy i czyste srodowisko, dziwne, ze nik na to jeszcze nie wpadł?!