Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-20
Naukowcy badają CO2 jako nośnik chłodu i ciepła
Naukowcy badają CO2 jako nośnik chłodu i ciepła
Naukowcy badają CO2 jako nośnik chłodu i ciepła
Pomimo, że dwutlenek węgla jest powszechnie uważany za gaz cieplarniany, jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, niż używane obecnie czynniki chłodnicze z grupy HCF (hydrofluorowęglowodory) oraz CFC (chloro-fluorowęglowodory).

Inżynierowie i naukowcy, opracowujący technologie zastosowania CO2 jako nośnika chłodu, spotkają się w tym miesiącu na Uniwersytecie Purdue (Stany Zjednocznone), aby przedyskutować najnowsze badania w tej dziedzinie. Konferencja należy do cyklu corocznych spotkań organizacji o nazwie Carbon Dioxide Interest Group, która jednoczy społeczność inżynierów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli przemysłu, opowiadających się za promocją CO2 jako czynnika chłodniczego.

W spektrum poruszanej tematyki wejdą również zagadnienia związane z aplikacjami przemysłu spożywczego oraz niewielkimi przenośnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi – specjalizowanymi na potrzeby armii amerykańskiej. Tematyka spotkania będzie dotyczyć także pomp ciepła, w których stosowany będzie CO2.

Dwutlenek węgla, będący gazem cieplarnianym, jest o około 1400 razy mniej agresywny dla środowiska naturalnego niż czynniki klimatyzacyjne HCF oraz CFC. Gdyby przy użyciu CO2 udało się zastąpić bieżące nośniki chłodu, nieuniknione wycieki z urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych miałyby znacznie mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza w porównaniu z emisjami pochodzącymi z przemysłu i transportu.

Zdaniem profesora Eckhard’a Groll’a, pracującego nad urządzeniami klimatyzacyjnymi nowego typu, dwutlenek węgla stwarza nowe możliwości dla aplikacji stosowanych w chłodnictwie i ogrzewnictwie.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer Online
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także