Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-12-30 | Ostatnia aktualizacja: 2010-12-30
Największy program w Europie. Nowy plan Marshalla?

Największy program w Europie. Nowy plan Marshalla?
- Z POIiŚ na działania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej przekazaliśmy 2,6 miliarda euro. Nigdy wcześniej nie były dostępne tak duże środki - zaznacza Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Spółki komunalne z naszego regionu także z powodzeniem startowały w kolejnych konkursach, ogłaszanych przez ministerstwo. W efekcie pozyskały wielomilionowe dotacje z unijnego programu. Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 10 projektów do Programu Infrastruktura i Środowisko o wartości do 25 milionów euro. Obsługuje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Mamy siedem podpisanych umów, trzy projekty są jeszcze w „poczekalni” – na liście rankingowej Ministerstwa Środowiska.
- Samorządowcy budują dwie nowe oczyszczalnie ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Modernizują siedem takich zakładów w: Dzierżoniowie, Oławie, Henrykowie, Strzegomiu, Chociwelu, Środzie Śląskiej i Bielawie. Trwają prace przy wodociągach i kanalizacji. Powstanie sieć o długości 450 km. - Udzieliliśmy na te zadania nisko oprocentowanych pożyczek - mówi Marek Mielczarek.
Już wkrótce kolejna szansa na zdobycie pieniędzy z Programu Infrastruktura i Środowisko. - Zachęcam samorządy do udziału w kolejnym konkursie POIiŚ – mówi Gawłowski. - Jest 70 milionów euro m.in. na projekty dotyczące gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi. Warto skorzystać z tej szansy.
Marek Mielczarek
prezes zarządu
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Największy program w Europie
Dolny Śląsk korzysta ze potężnego wsparcia finansowego z Programu Infrastruktura i Środowisko. To największy program operacyjny spośród wszystkich w UE. Skali tej pomocy nie można nawet porównać nawet do planu Marshalla, który umożliwił prężny rozwój gospodarczy w powojennej Europie. Teraz szansa na modernizację – zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju – otwiera się przed Polską i naszym regionem. WFOŚiGW we Wrocławiu jest Instytucją Wdrażającą POIiŚ. Dolnośląscy beneficjenci otrzymują od Funduszu merytoryczne i finansowe wsparcie.
W złączeniu wybrane fotografie z placów budów na Dolnym Śląsku (inwestycje w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko):
- Strzegom: budowa oczyszczalni ścieków
- Strzelin: budowa oczyszczalni ścieków
- Oława: budowa kanalizacji
- Sulików: budowa oczyszczalni ścieków
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Robert Borkacki, www.fos.wroc.pl

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-
-
-
-