Z inicjatywy Ambasady Norwegii 11 czerwca 2013 odbędzie się seminarium dotyczące wymiany dobrych doświadczeń w zakresie gospodarowania odpadami pomiędzy Norwegią i Polską oraz przedstawienia przykładów nowych, efektywnych technologii do sortowania i zagospodarowania odpadów, stosowanych z powodzeniem w najnowocześniejszych zakładach zagospodarowania odpadów na świecie. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie automatyzacji procesów sortowania i odzysku surowców z odpadów komunalnych zaprezentuje między innymi norweska firma TOMRA Sorting – autor koncepcji sortowania wspierającego efektywny odzysk frakcji materiałowych z odpadów komunalnych, stosowanych na najnowocześniejszych światowych i polskich instalacjach.
Seminarium pomyślane zostało jako platforma wymiany doświadczeń fachowców pomiędzy państwami mającymi imponujące doświadczenia w zakresie zagospodarowywania odpadów a Polską, która w przededniu wejścia w życie „rewolucji śmieciowej", stoi przed nowymi wyzwaniami i koniecznością dostosowania się do wymagań i standardów Unii Europejskiej.
Spotkanie zakończy wizyta studyjna w firmie BYŚ, jednym z najbardziej efektywnych zakładów w kraju, wyposażonych w nowoczesną instalację do sortowania odpadów.
Wysoko wyspecjalizowane technologicznie rozwiązania i automatyzacja procesów, skutkująca znaczącą redukcją strumienia odpadów - w taki sposób właśnie została zaprojektowana linia technologiczna w prezentowanym podczas seminarium zakładzie.
Celem przyświecającym autorom koncepcji instalacji było uzyskanie wysokiego poziomu odzysku frakcji materiałowych z odpadów komunalnych, a podstawowym podstawowym kryterium doboru i oceny stosowanej technologii była efektywność i opłacalność procesów.
Godnym uwagi rozwiązaniem jest takie zaprojektowanie instalacji, by możliwy był na niej odzysk frakcji materiałowych z odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie.
Dzięki zastosowanym norweskim rozwiązaniom technologicznym na instalacji tej już dziś możliwe jest osiągnięcie zakładanego na rok 2020 ponad 50% poziomu odzysku i recyklingu masy papieru, tworzyw sztucznych, metali i szkła znajdujących się w odpadach z gospodarstw domowych. To doskonały wynik, zwłaszcza że w strumieniu odpadów komunalnych trafiających do sortowni stanowią one aż około 40-50% składu.
Według tej koncepcji zostały wybudowane i w 2012 roku uruchomione trzy kolejne nowoczesne instalacje w zakładach w Bielsku- Białej, Ełku i Elblągu.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- RPR Group Sp.z o.o.

Czytaj także
-
Dlaczego warto wprowadzić proces weryfikacji etykiet w trakcie druku?
Weryfikacja etykiet w trakcie druku to sposób na eliminację nieczytelnych kodów 1D i 2D. Zastosowanie rozwiązań umożliwiających taką walidację...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-
-