Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2013-03-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-22
Międzynarodowa mobilizacja dla Morza Bałtyckiego
Fundacja Nasza Ziemia
Fundacja Nasza Ziemia

Dzisiaj, 22 marca, w Europejskim Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego, Fundacja Nasza Ziemia wkracza w ostatni etap przygotowań do siódmej już edycji Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku. Po raz drugi działamy pod zainicjowanym w ubiegłym roku hasłem „Bałtyk też może...być czysty... bioróżnorodny... pełen ryb", którym zwracamy uwagę na wiele problemach dotykających Morze Bałtyckie: zanieczyszczenie wody, utratę bioróżnorodności i przełowienie zasobów ryb.

W związku z zachodzącymi właśnie procesami zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami i ochrony zasobów morskich, zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym, działania planowane w ramach nadchodzącej edycji są bardzo różnorodne i skierowane do wielu grup odbiorców, tak aby zarówno dzieci i dorośli, zwykli obywatele i decydenci mieli świadomość swojego wpływu na obecny stan Morza Bałtyckiego i jego zasobów, ale i swojej roli i odpowiedzialności za jego przyszłość.

„ Bałtyk też może... być czysty... bioróżnorodny... pełen ryb"

Rok 2013 jest w Polsce rokiem przełomowych we wszystkich trzech obszarach działania Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku. To właśnie w tym roku zaczyna funkcjonować nowy system gospodarki odpadami komunalnymi; w marcu proces reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa, wszedł w decydujący etap negocjacji trójstronnych między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE; a w październiku Ministrowie Środowiska krajów basenu Morza Bałtyckiego będą debatować nad przyszłością Bałtyckiego Planu Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM).

W tej edycji Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku nie tylko Fundacja Nasza Ziemia będzie zwracać uwagę na Bałtyk i jego problemy - mobilizacja organizacji pozarządowych ze wszystkich krajów nadbałtyckich, działających w tym temacie, jest w tym roku wyjątkowa. W czerwcu ze Szwecji rusza rowerowy rajd Race for the Baltic, kampania informacyjna której partnerem lokalnym jest Fundacja Nasza Ziemia, a na weekend 3-4 sierpnia planowane jest wielkie międzynarodowe sprzątanie Bałtyckich plaż i akcje lokalne przekonujące do tego, że „Bałtyk też może...być czysty, bioróżnorodny i pełen ryb"! Już włączyły się w nie organizacje z Litwy i Łotwy.

Sprzątanie plaż, rajd rowerowy, przyjazne gminy i bałtyccy przyjaciele...

Pierwsze działania tegorocznej Kampanii Bałtyckiej Fundacji Nasza Ziemia ruszają już w kwietniu, a ich kulminacją będzie seria akcji sprzątania plaż nad polskim wybrzeżem we współpracy z Barefoot Beach Rescue Project.

Za niecałe 2 miesiące, w maju, rusza nabór zgłoszeń do drugiej edycji plebiscytu na „Gminę przyjazną Bałtykowi" , w którym mieszkańcy i turyści ocenią starania Gmin na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego terenów nadmorskich.

W najbliższych tygodniach startuje także pilotażowa edycja projektu edukacyjnego, którego misją jest zwiększenie świadomości młodzieży szkolnej i pedagogów na temat zagrożeń i mobilizacja ich do działań na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego.

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku 2013 – kulminacja lipiec – sierpień

Osią tegorocznych kulminacyjnych działań Kampanii są tradycyjne już wydarzenia organizowane w okresie wakacyjnym, tym razem na przełomie lipca i sierpnia. Na trasie od Helu do Krynicy Morskiej wspólnie z Barefoot Beach Rescue Project odbędzie się seria akcji sprzątania plaż, połączonych z edukacją i zabawą, mających na celu zachęcenie turystów do aktywnego działania na rzecz poprawy stanu miejsca ich wypoczynku i przypomnienie jak i dlaczego należy dbać o stan naszego wybrzeża, ody i zasobów morskich.

Obywatele chronią Bałtyk i monitorują działania władzy

Przez cały czas trwania Kampanii w ramach współpracy z Race for the Baltic, zbierane będą podpisy pod petycją do Ministra Środowiska, z wezwaniem do działania na rzecz ochrony Bałtyku, poprzez poparciezapisów Bałtyckiego Planu Działań przygotowanego przez Komisję Helsińską (HELCOM).

Fundacja Nasza Ziemia wciąż jest w trakcie ustaleń szczegółowego planu wydarzeń 7 odsłony Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku. Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku jest częścią Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014, realizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to autorska Kampania Fundacji Nasza Ziemia zainicjowana w 2007 roku. W ciągu 6 lat od startu pierwszej edycji kampanii, prowadzone były między innymi akcje wyławiania sieci widm, sprzątania plaż i wód oraz kampanie edukacyjno - informacyjne dotyczące odpowiedniego dozowania detergentów. Początkowo działania kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, były związane przede wszystkim z tematem zanieczyszczenia wody i plaż, z czasem jednak, w związku z rosnącą wagą problemów dotykających ekosystemu Morza Bałtyckiego, zakres kampanii był stopniowo zwiększany. W ubiegłym roku zainicjowane zostało nowe hasło Kampanii „Bałtyk też może...", a z Międzyzdrojów do Helu przeszedł Marsz, podczas którego prowadzona była inwentaryzacja przyrodnicza, monitoring stanu plaż i mówiono o potrzebie ochrony bioróżnorodności i odbudowy bałtyckich zasobów ryb.

Celem projektu

Barefoot Beach Rescue jest utrzymanie plaż przyjaznych bosym stopom. Inicjatywapowstała w 2007 roku w Stanach Zjednocznych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się woczyszczanie europejskich plaż z ton śmieci. Podwijaj spodnie i sprzątaj polskie plaże razem z nami!

(gz)

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Fundacja Nasza Ziemia
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.