
Medale na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które odbędą się w 2020 roku, będą wykonane z metali z poddanych recyklingowi e-odpadów, w tym telefonów. Tradycyjnie miasta, które organizowały igrzyska, pozyskiwały metal od kompanii górniczych, jednak ponieważ Japonii brakuje własnych zasobów mineralnych, tutejszy komitet olimpijski już w zeszłym roku zdecydował się przedłożyć pomysł z recyklingiem firmom i rządowi.
Każdy będzie mógł mieć swój mały wkład w produkcję olimpijskich medali. Od kwietnia w tokijskich biurach i sklepach z elektroniką pojawią się specjalne skrzynki na stare telefony i urządzenia małogabarytowe. Pojemniki pozostaną tam do momentu, aż uda się zebrać 2 tony złota, srebra i brązu na 5 tysięcy medali.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma ścisłe wymagania co do produkcji medali. W zeszłym roku w Rio wykorzystano w nich złoto, do którego ekstrakcji nie użyto rtęci, zaś 1/3 srebra i brązu pochodziła z recyklingu.
Wg OECD, wskaźnik recyklingu w Japonii należy do najwyższych w Azji. W większości dotyczy on jednak plastiku, papieru i szkła. Według dziennika Nikkei w Japonii co roku wyrzuca się ok. 650 tys. ton małej elektroniki, jednak recyklingowi poddaje się tylko ok. 100 tys. ton.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- kopalniawiedzy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczna firma- korzyści dla biznesu, korzyści dla środowiska
Coraz więcej w mediach słyszymy o dbaniu o środowisko. Jest to niezwykle ważne zadanie stające przed każdym człowiekiem. Mimo, że każdy...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-