
27 czerwca Ministerstwo Energii opublikowało zapowiadany od roku projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na okres od 14 do 26 lipca zaplanowano zbieranie opinii. Przedstawiciele organizacji branżowych wytykają brak oceny skutków planowanych regulacji. Jest to oficjalna inicjatywa resortu energii, a nie projekt poselski, co oznacza, że proponowana nowelizacja przejdzie formalne konsultacje.
Nowe przepisy mają m.in. ponownie zawęzić definicję budowli, co ma ogromne znaczenie dla wiatraków. Po ubiegłorocznym rozszerzeniu tej definicji część gmin naliczyła wiatrakom w 2017 r. podatek kilkakrotnie wyższy od tego z 2016 r.
"Poza tym korzystniej zdefiniowano modernizację instalacji - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan - uwzględniono też postulaty branży związane z terminami wygasania pozwolenia budowlanego. Same przepisy odległościowe, zakazujące budowy nowych farm wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka od zabudowań, zostaną utrzymane. To oznacza, że nadal praktycznie niemożliwe będzie stawianie nowych instalacji wiatrowych w kraju."
Kulczycka doceniła także jasno zdefiniowane koszyki aukcyjne oraz przyznanie małym inwestorom taryf gwarantowanych. Lepiej zostały tez zdefiniowane źródła hybrydowe, choć aukcji dla takich źródeł ministerstwo i tak nie ma na razie w planach.
Krytycznie natomiast nowy projekt ocenia Grzegorz Wiśniewski, szef Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jego zdaniem celem tego dokumentu nie jest rozwój sektora, tylko usunięcie oczywistych błędów nowelizacji z czerwca zeszłego roku. Wiśniewski nie przewiduje ponadto poprawy sytuacji inwestorów z branży wiatrowej.
"Ten sektor ma coraz większe problemy, bo nadal pogarsza się sytuacja na rynku zielonych certyfikatów — uważa Wiśniewski. Brak oceny skutków regulacji uważa zaś za potężny czynnik ryzyka, który dodatkowo zniechęci inwestorów do interesowania się branżą OZE."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pb.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-
wieśniak
Wracamy do starego czyli do rządów Platformy Obywatelskiej i PSL. Wiatrakowcy dostali to o co wnioskowali. Tak myślę że jak to przejdzie to będzie plunięcie przez PiS w twarz ludziom którzy walczyli aby wiatraki nie stanęli za oknem i mieli nadzieję że te które stoją za blisko będą za 10 lat rozebrane. Już nie dam się nabrać ja i wielu innych aby iść i głosować na PiS.