
Łódzki ZWiK przeprowadza renowacje kanałów metodą UV. Dzięki niej nie jest konieczne rozkopywanie ulic. Wystarczy, że do kanału zostanie wprowadzony przez studzienkę kanalizacyjną elastyczny rękaw z włókna szklanego.
Rękaw nasączony jest poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV. Po umieszczeniu pod ziemią rękawa napełniany jest on powietrzem pod dużym ciśnieniem - dzięki temu dokładnie wypełnia całą przestrzeń kanału. Do rękawa wprowadzany jest następnie wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Następnie zdalnie sterowany robot udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne z okolicznych budynków.
Włókno szklane utwardzane światłem ma bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, dlatego nowa technologia sprawdza się najlepiej w miejscach, w których konieczne jest pilne wzmocnienie nośności kanału na przykład: gdy przebiega on pod ulicą, po której przemieszczają się ciężkie pojazdy.
Metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 200 metrowego odcinka kanału. Naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm. Jednego dnia kanał jest myty, drugiego układany jest rękaw.
Rękaw utwardzany UV ma żywotność około 40 lat, jest wodoodporny, nie powoduje też znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury. W tym roku pracownicy ZWIK chcą naprawić metodą UV ponad 1000 metrów łódzkich kanałów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
Metody bezwykopowej budowy rurociągów. Klasyfikacja i dobór metody.
Oprac. M. Lewandowska na podst. A. Zwierzchowska,Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, Kielce 2006 ...
-
-
-
-