
W ZWiK w Łodzi odnaleziono mapy, które pomogły w ustaleniu dokładnej lokalizacji budynków i innych obiektów dawnego niemieckiego obozu, w którym więziono dzieci i młodzież. Na bazie tych materiałów łódzki IPN przygotowuje dla uczniów interaktywną mapę edukacyjną.
Po dawnym niemieckim obozie przy ulicy Przemysłowej, w którym więziono niegdyś 4000 dzieci i młodzieży, nie ma już śladu. Stoi tu osiedle mieszkaniowe. Zachowało się zaledwie kilka poobozowych budynków. Zostały przebudowane przez obecnych prywatnych właścicieli. Trudno też ustalić dokładną lokalizację wszystkich obiektów np. drewnianych baraków.
Na znalezionych w ZWIK mapach dokładnie zaznaczono lokalizację niektórych obozowych budynków oraz studni, z których korzystali mali więźniowie. Wiadomo też, w którym miejscu był niemiecki schron przeciwlotniczy. W archiwum ZWIK dostępne są mapy terenu tego obozu z lat 1956-60. Powstały zanim rozpoczęły się wyburzenia starych budynków i ruszyła budowa bloków.
Łódzki IPN tworzy dla uczniów interaktywną mapę obozu. Dzięki niej można odnaleźć w terenie pozostałości po tragicznej przeszłości tej części Bałut. Uczniowie z 81 Szkoły Podstawowej z okazji przypadającej w grudniu 2017 roku 75. rocznicy powstania obozu oznaczyli małymi tabliczkami miejsca, w których były obozowe budynki. Teraz, dzięki nowym odkryciom można oznaczyć kolejne miejsca.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
5 narzędzi pszczelarza, które ułatwią pracę w pasiece
Jednym z najważniejszych etapów zakładania pasieki jest zakup uli i niezbędnego sprzętu pszczelarskiego. Każdy pszczelarz powinien dysponować...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl