
Lekaro – jedna z największych firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów na terenie aglomeracji warszawskiej – zrealizowała kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjnego pt. Myślę, więc segreguję". W ubiegłym tygodniu siedzibę firmy odwiedziła grupa 90 przedszkolaków. Maluchy miały okazję zobaczyć, co dzieje się ze śmieciami wrzucanymi codziennie do worka i zwiedzić zakład Lekaro w Woli Duckiej, koło Warszawy.
Zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Pęclinie (Gmina Wiązowna) odbyły się w dniach 20-21 listopada br. W ciągu 2 dni specjalistyczny zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zmieszanych (MBP) Lekaro, mający status RIPOK, czyli regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, odwiedziło 90 przedszkolaków w wieku od 3-6 lat.
Podczas lekcji, pod okiem opiekunów i przedstawicieli firmy Lekaro, maluchy mogły zobaczyć jak wygląda rozładunek i załadunek odpadów. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję stanąć na wadze, służącej do ważenia odpadów, by przekonać się, że razem ważą 1,6 tony. Każdy chętny mógł także usiąść za kierownicą śmieciarki. Najwięcej uwagi gospodarze poświęcili jednak zagadnieniu recyklingu. Dzieci mogły wejść do kabiny sortowniczej, a także zobaczyć, jak prasuje się surowce wtórne (podzielone na papier, plastik, metal) w bele. Dzięki temu wszystkie przedszkolaki dowiedziały się, jak dokładnie wygląda przetwarzanie odpadów.
– „Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, dokąd trafiają śmieci z ich domów, jak przebiega utylizacja, a przede wszystkim, jak ważna jest segregacja odpadów. Uważamy, że edukacja prowadzona już od najmłodszych lat, szczególnie w zakresie poznania procesów postępowania z odpadami, jest najważniejszą inwestycją w ochronę środowiska. Z naszych doświadczeń wynika że segregacja śmieci u źródła ma istotny wpływ na poziom odzysku surowców wtórnych oraz zmniejszenie ilości odpadów nieprzetwarzalnych, które muszą trafić na wysypisko" – mówi Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro, który osobiście oprowadzał gości po zakładzie.
Lekaro wspiera inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców obsługiwanych gmin. W ramach programu „Myślę, więc segreguję" firma organizuje: akcje informacyjne, warsztaty ekologiczne, dystrybucję przewodników dotyczących segregacji oraz wsparcie różnych inicjatyw społecznych w tej dziedzinie.
Firma obsługuje obecnie osiem podwarszawskich gmin w ramach nowego systemu gospodarki odpadami. Są to: Józefów, Wiązowna, Dębe Wielkie, Marki, Konstancin Jeziorna, Góra Kalwaria, Piaseczno i Piastów. Na obszarze M.St. Warszawy zwyciężyła w przetargu na obsługę trzech zadań. Do tej pory firma zawarła z Urzędem Miasta kontrakty obejmujące dzielnice: Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła. „Oczekujemy na podpisanie umowy dotyczącej obsługi dzielnicy Mokotów. Docelowo w ramach trzech zadań na terenie stolicy będziemy obsługiwać około 700 tysięcy mieszkańców stolicy, a w ośmiu gminach ościennych liczba ta przekroczy 150 tysięcy osób" – dodaje dyrektor Lekaro.
W listopadzie 2013 roku firma otrzymała prestiżową nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Odzysku Odpadów Opakowaniowych, organizowanym przez Organizację Odzysku Rekopol. Dane brane pod uwagę w konkursie obejmowały porównanie wyników ilościowych odzysku surowców wtórnych, uzyskanych przez firmy w pierwszym półroczu 2012 i 2013 roku. Lekaro uzyskało 8 miejsce w skali kraju. To kolejna nagroda dla Lekaro związana z efektywnością segregacji śmieci.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Hello PR

Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
System kaucyjny wkracza w życie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska?
Trudno obecnie przeoczyć narastające problemy związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Mają one wpływ zarówno na nasze...
-
-