Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-19
Krakowskie MPO planuje modernizację sortowni w Baryczy
W Baryczy zamontowanych zostanie 5 nowych separatorów za 11,5 mln zł
W Baryczy zamontowanych zostanie 5 nowych separatorów za 11,5 mln zł

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wezwało mieszkańców Krakowa do dokładniejszej segregacji śmieci. Krakowianom na razie daleko do spełnienia norm Unii Europejskiej dotyczących recyklingu, które zaczną obowiązywać za 5 lat. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to miastu będą groziły kary finansowe.

Zgodnie z unijną dyrektywą za 5 lat poziom recyklingu musi wynieść w Krakowie 50%. Jak na razie w Krakowie odzyskiwane i przekazywane do ponownego użycia jest zaledwie 25% odpadów.

Pomóc w rozwiązaniu tego problemu ma modernizacja sortowni odpadów selektywnie zbieranych w Baryczy. Za 11,5 mln zł MPO chce zamontować tam pięć nowych urządzeń - separatorów. Dzięki temu poziom recyklingu w Krakowie ma podnieść się do 35%.

Nadal będzie to jednak poziom niższy od tego wymaganego przez przepisy unijne wchodzące w życie w 2020 roku. Z tego względu MPO apeluje do mieszkańców miasta o większą dokładność w segregacji własnych odpadów. Przekonują, że dzięki wspólnym staraniom Kraków bez problemu osiągnie wymagany unijny poziom.

"Najczęstsze błędy, jakie popełniają mieszkańcy przy segregacji, to wyrzucanie opakowań z tworzyw sztucznych z zawartością, czyli np. kubka z jogurtem, ze śmietaną. Często też do żółtych pojemników trafiają brudne ręczniki papierowe, a przecież nie każda makulatura nadaje się do recyklingu. Odpady higieniczne powinny trafiać do spalarni" - mówi Rafał Korbut, zastępca dyrektora ds. gospodarki odpadami w MPO.

W 2014 roku od mieszkańców Krakowa odebrano 293 tys. ton opadów, w tym 103 tys. ton w sposób selektywny.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetakrakowska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :