Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-25   |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-25
Kraków: uchwalono zakaz palenia węglem
Pod Wawelem nie będzie można palić węglem w domu.
Pod Wawelem nie będzie można palić węglem w domu.

Od kilku tygodnie w Małopolsce głośno było o planach wprowadzenia zakazu opalania domów węglem. Teraz ten zakaz stał się faktem. Sejmik województwa małopolskiego uchwalił zakaz używania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie.

Władze samorządowe Krakowa z prezydentem miasta na czele zabiegały o wprowadzenie zakazu stosowania paliw stałych do ogrzewania domów w Krakowie. Wszystko z powodu bardzo złego stanu powietrza w mieście i problemów z niską emisją. Samorządowcy dopięli w końcu swego. Sejmik województwa małopolskiego uchwalił stosowny zakaz. W ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia w w wojewódzkim dzienniku ustaw w Krakowie zacznie obowiązywać zakaz ogrzewania i zapewniania ciepłej wody użytkowej w domach i mieszkaniach, poprzez spalanie węgla i drewna. Zakaz nie obejmie palenia drewnem w domowych kominkach. Dopuszczone będzie wykorzystywanie gazu ziemnego, oleju napędowego oraz oleju opałowego z wyłączeniem tzw. oleju ciężkiego. - (...) średnio w Małopolsce zużywa się 5,5 mln ton węgla rocznie, tylko 2 % (115 tys. ton) wykorzystywanych jest w Krakowie do ogrzewania indywidualnego. Dopuszczenie węgla dobrej jakości będzie nieskuteczne – wg. ekspertyz z 2010 r. tylko całkowity zakaz doprowadzi do spadku zanieczyszczenia pyłem zawieszonym o 53 % i benzo(a)pirenem o 90 % - czytamy na stronach internetowych sejmiku małopolskiego.

Zwolennicy wprowadzonego zakazu wskazują, że pozwoli on na poprawę jakości powietrza w mieście, co wpłynie z kolei na zdrowie mieszkańców. Dodatkowo mniej zanieczyszczeń w powietrzu ma pozwolić lepiej chronić zabytki Krakowa. Krytycy przyjętych rozwiązań wskazują zaś, że uderzą one w najbiedniejszych, których nie stać na drogie inwestycje w wymianę pieców i kotłów. Choćby nawet dofinansowano im modernizację to nie będzie ich stać na to by zapłacić za ogrzewanie domu gazem czy olejem. - Zakaz uderza w grupę najbiedniejszą. My palimy węglem dlatego, że nas nie stać. (...) Jesteśmy w stanie znaleźć inne rozwiązania, takie, które pozwolą chronić zdrowie krakowian i zadbać o interesy uboższej grupy mieszkańców – mówiła na posiedzeniu sejmiku Krystyna Nosek. Władze Krakowa zapewniają przy tym, że będą dofinansowywać wymiany pieców i kotłów a takżę podłączenia do sieci ciepłowniczej tam gdzie to możliwe.

Nowo budowane w Krakowie domy będą musiały przestrzegać zakazu. Mieszkańcy budynków już stojących będą zaś mieli 5 lat na dostosowanie się do nowych wymogów.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
malopolskie.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (4)

 • anonim

  2014-02-17 11:01

  Proponuję wprowadzić w Krakowie zakaz oddychania i problem trującego powietrza z głowy.

 • Aleks

  2013-11-25 23:14

  czy rajcowskie pięknoduchy przegłosowali równocześnie 50 % dopłaty do zużytego gazu ???

 • michał

  2013-11-25 22:43

  ważniejszy przemysł górniczy, czy zrowie plaków?

 • Roman

  2013-11-25 22:34

  Polska węglem stoi. Co za siły niszczą polski przemysł górniczy? Polskie kopalnie się zamyka jako nierentowne a jednocześnie Czesi, Słowacy a teraz Hindusi otwierają kopalnie w Polsce. Sprzedaliśmy się za małe pieniądze.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :