
Kostaryka dąży do całkowitego uniezależnienia od paliw kopalnych i jest już całkiem bliska celu. Ostatnio nieprzerwanie przez 76 dni zasilana była wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych. Władze chcą, aby w 2021 roku OZE zasilało kraj przez 365 dni w roku.
Rządowa agencja Economic Commission for Latin America and the Caribbean (ECLAC) podaje, że ponad 80% energii odnawialnej w Kostaryce pochodzi z czterech elektrowni wodnych. Piąta ma zostać ukończona do 2017 roku. Drugie w kolejności są źródła geotermalne, które wytwarzają ponad 12% energii, a trzecie miejsce zajmuje energia wiatrowa - 7%.
W zeszłym roku Kostaryka była największym producentem zielonej energii spośród państw Ameryki Środkowej. Jak wynika z raportu ECLAC, wyprodukowała ona aż 31% odnawialnej energii dla całego regionu. Druga w rankingu Gwatemala wytworzyła zaledwie 20% energii dla regionu.
Według Instytutu Energii Elektrycznej Kostaryki (ICE) w 2015 roku kraj ten zasilany był OZE przez 299 dni. Jak podaje portal Science Alert, wówczas korzystano tam z elektryczności powstałej w 99% w ekologiczny sposób.
W stosowaniu OZE na taką skalę Kostaryce bardzo pomaga klimat, niewielka powierzchnia i zaludnienie (5 mln) oraz charakter gospodarki. W kraju nie ma wielkich zakładów wytwórczych ani przemysłu. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i rolnictwie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Spektrometria mas – klucz do analizy chemicznej na najwyższym poziomie
W dobie rosnących wymagań w zakresie precyzyjnej analizy chemicznej, techniki pomiarowe muszą sprostać coraz bardziej zaawansowanym potrzebom...
-
-
-
-