
22 marca na całym świecie obchodziliśmy „Światowy Dzień Wody". Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku podczas konferencji „Szczyt Ziemi" w Rio de Janeiro, w ramach Agendy 21.
„Światowy Dzień Wody" powstał, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata.
Większość krajów na świecie cierpi na deficyt wody, a jedynie kilkanaście posiada tzw. nadwyżki. Najgorsza sytuacja jest w Afryce i niektórych krajach Azji. Ponad miliard osób nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, z kolei 2,6 miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych. Co roku ponad milion dzieci na świecie umiera na biegunkę i inne choroby wywołane spożyciem skażonej wody lub brakiem dostępu do sanitariatów.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na zasoby wody zdatnej do picia są zmiany klimatyczne. W związku z tym kraje członkowskie EUREAU rozważają całościowe podejście, łączące zarządzanie zapotrzebowaniem na wodę z rozwojem zasobów wodnych, głównie w oparciu o źródła alternatywne, takie jak infiltracja, wody deszczowe, morza, woda brachiczna - mieszanina słodkich wód rzecznych i słonych morskich, szara woda i oczyszczone ścieki.
Ramowa Dyrektywa Wodna z dnia 23 października 2000 r. ustanowiła ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Jest ona wynikiem wieloletnich prac Wspólnot Europejskich, które zmierzają do lepszej ochrony wód poprzez wprowadzenie wspólnej europejskiej polityki wodnej, opartej na przejrzystych, efektywnych i spójnych ramach legislacyjnych. Jest to zobowiązanie państw członkowskich do racjonalnego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- igwp.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-
-