Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-02-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-02-24
Kolejny ogród solarny powstał w Hiszpanii
Kolejny ogród solarny powstał w Hiszpanii
Kolejny ogród solarny powstał w Hiszpanii
Firma Acciona Solar uroczyście ogłosiła uruchomienie największego w Hiszpanii systemu fotowoltaicznego. Zlokalizowany został w miejscowości Castejon w prowincji Navarre, zainstalowana moc to 2,44 MW. Instalacja zawiera 14 400 paneli słonecznych umieszczonych na 400 platformach. System powstał przy udziale wielu współpracujących ze sobą firm, jest własnością 279 podmiotów. Łączny koszt inwestycji wyniósł 19 milionów euro.

„Solarny ogród”, jak nazywają go przedstawiciele Acciona Solar jest wizytówką hiszpańskiego sektora energii odnawialnej. Zarządzanie energią oraz jej proces produkcji został zoptymalizowany za sprawą oddzielenia obsługi oraz infrastruktury. Elektryczność generowana przez każdy panel zostaje przesłana do krajowej sieci oraz jest rozliczana oddzielnie przez każdego właściciela.

Panele wygenerują rocznie 4,4 miliona kWh energii, co stanowi zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych ponad 1400 gospodarstw domowych. Taka ilość energii jest równoważna wypuszczeniu do atmosfery 4 307 ton CO2 w procesie tradycyjnej produkcji. Aby oczyścić atmosferę z takiej ilości dwutlenku węgla, w procesie fotosyntezy musi uczestniczyć 215 000 drzew. Jak widać korzyści płynące z faktu stosowania energii odnawialnej są bardzo wymierne.

Przedsięwzięcie jest już szóstym, podobnym projektem wdrożonym przez firmę Acciona w prowincji Navaree. Łącznie moc zainstalowana w „solarnych ogrodach” wynosi 10,20 MW, i jest dostraczana przez 1673 nadążnych platform solarnych, które należą do ponad 1000 właścicieli. Wcześniej podobne ogrody powstały w: Sesma (max. 1,57 MWp – w warunkach największego natężenia promieni słonecznych), Arguedas I (0.98 MWp), Arguedas II (2.05 MWp), Rada (1.71 MWp) oraz Cintruenigo (1.46 MWp).

Ogród w Castejon zajmuje łączną powierzchnię 110 000 m2. Każda z 400 platform solarnych o powierzchni 50m2, zawiera 36 pojedynczych silikonowych modułów wytworzonych w technologii Saturno przez firmę BP. Dodatkowo platformy mają możliwość adaptacyjnego, optymalnego dopasowania się w pionie i poziomie do kierunku padających promieni w zależności od pory dnia. Promienie są przechwytywane przez właściwie ustawione ogniwa PV i transformowane do postaci energii elektrycznej.

Dzięki zastosowaniu tej technologii, produkcja elektryczności jest wydajniejsza w stosunku do konwencjonalnych systemów aż o 35%. Rozwiązanie wdrożone w Hiszpanii jest odpowiedzią na sceptyczne i nieufne podejście inwestorów do energii odnawialnej. Inwestycja 47 000 euro zwraca się w przeciągu 10 lat. W celu redukcji niepotrzebnych kosztów, zarządzanie całym systemem oraz jego utrzymanie podlega scentralizowaniu. Obecnie Acciona Solar pracuje nad wdrożeniem kolejnego systemu, którego szczytowa moc wyniesie 30 MW. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RenewableEnergyAccess
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także