Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-07 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-07
Kolejna technologia zwiększająca wydajność ogniw słonecznych

Kolejna technologia zwiększająca wydajność ogniw słonecznych
Odkryty efekt nazywa się polaryzacją powierzchniową, a zachodzi kiedy bardzo małe ilości ładunków elektrycznych przechodzą przez przednią płaszczyznę ogniwa fotowoltaicznego i gromadzą się bądź rozpraszają na jego powierzchni.
Badacze odkryli, że obecność lub brak tych ładunków zmniejsza lub zwiększa wartość prądu generowanego przez ogniwa fotowoltaiczne, podczas konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Rozpraszanie się ładunków jest działaniem niekorzystnie wpływającym na skuteczność ogniw.
Wykorzystując tą własność, możliwe jest sterowanie wydajnością paneli słonecznych w czasie rzeczywistym. Poszczególne zmiany wydajności zachodzą szybko i odwracalnie.
Naukowcy opatentowali nową technologię oraz zbudowali system fotowoltaiczny którego skuteczność jest sterowana poprzez regulowanie efektem polaryzacji powierzchniowej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-