Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-26
Kodeks dobrych praktyk ZSEE – projekt do konsultacji

Elektroodpady, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) zawierają wiele niebezpiecznych substancji, a obchodzenie się z nimi wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności na każdym etapie procesu - począwszy od zbierania, przez przetwarzanie, transport, unieszkodliwianie, aż po recykling właściwy.

Niestety, na rynku zużytego sprzętu wciąż obecne są patologie zaburzające uczciwą konkurencję. Powszechne są praktyki wystawiania tzw. „kwitów", zmiany kategorii odpadów, raportowania zawyżonych lub zaniżonych wartości, nieprzestrzegania obowiązujących standardów czy demontażu poza upoważnionymi do tego zakładami. Narzucone prawnie wolnorynkowe zasady w połączeniu z jeszcze niedostatecznym systemem kontroli sprawiają, że do profesjonalnego i oficjalnego systemu elektrorecyklingu trafia mniej niż połowa całej masy odpadów. To z kolei nie pozwala na rozwój uczciwej przedsiębiorczości.

W obecnej sytuacji, chcąc przeciwdziałać ww. zjawiskom oraz pragnąc wzmocnić pozytywne trendy, postanowiono stworzyć zbiór zasad etyczno- biznesowych, które promować będą coraz wyższe standardy postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym. Przyczyni się to do poprawy jakości życia, ochrony środowiska oraz wzrostu gospodarczego Polski. Zapisy Kodeksu nie są normami prawnymi i są respektowane przez jego sygnatariuszy na zasadzie dobrowolności.

Deklaruję dbałość o ochronę zdrowia i życia mieszkańców Polski oraz zachowanie środowiska naturalnego, które w dziedzinie elektrorecyklingu mogą być osiągnięte przez:

1. Przestrzeganie hierarchii postępowania z odpadami: zapobieganie > przygotowywanie do ponownego użycia > recykling > inne metody odzysku, np. odzysk energii > unieszkodliwianie

2. Stosowanie zasad ekoprojektowania, czyli uwzględniania aspektów środowiskowych oraz idei zrównoważonej konsumpcji i produkcji mających wpływ na cały cykl życia produktu.

3. Szerzenie wiedzy oraz promowanie edukacji w zakresie selektywnej zbiórki, poprawnego przetwarzania i recyklingu odpadów.

4. Popieranie ponownego użycia uwarunkowanego wymogami bezpieczeństwa, etyki, ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej.

5. Dążenie do osiągania coraz wyższych standardów. Propagowanie najlepszych praktyk oraz promocja osiągnięć jakościowych.

6. Przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Informowanie o zagrożeniach płynących z kontaktu z odpadami niebezpiecznymi, inicjowanie akcji edukacyjnych wśród pracowników.

7. Projektowanie, organizowanie i utrzymywanie punktów zbiórki, w tym miejsc składowania, w sposób zapewniający bezpieczny dostęp. Punkty zbiórki są zabezpieczone przed uszkodzeniami lub kradzieżą odpadów i jego składników.

8. Posiadanie infrastruktury, która pod względem rozmiaru, zainstalowanych technologii i charakterystyki procesów jest odpowiednia dla wykonywanych działalności, np. transportu, przetwarzania lub recyklingu.

9. Poprawne raportowanie wykonywanych procesów.

10. Informowanie państwowych organów kontrolnych o napotkanych nieprawidłowościach lub działaniach niezgodnych z prawem.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
More PR
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także