Kino bez prądu, przestrzenne gry i warsztaty, które odbędą się 10 maja b.r. pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie to elementy inaugurujące ogólnopolską ekspozycję organizowaną przez Fundację Ekologiczną ARKA.
Start w stolicy
W inauguracji weźmie udział ponad 200 dzieci i uczniów z warszawskich szkół. Ogólnopolska trasa obejmie również inne miasta tj. Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Opole, Rzeszów i Lublin. Ekspozycja jest elementem kampanii „Zadbaj o klimat", która została objęta honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy. W dniu inauguracji zaplanowane jest spotkanie z mediami, które odbędzie się o godz. 11.00.
Filmy na prąd i inne atrakcje
„Kino bez prądu" to jednodniowy festyn ekologiczny, który odbędzie się w godzinach 10.00-14.00 na placu przed Pałacem Kultury i Nauki. Ekspozycja składać się będzie z systemu rowerów, na których jeździć będą dzieci i młodzież. Tym samym wytwarzany będzie prąd napędzający komputer i rzutnik, który wyświetli ekologiczny pokaz multimedialny. W czasie trwania festynu zostanie przeprowadzonych pięć czterogodzinnych warsztatów, w których aktywny udział weźmie około 250 osób. Poszczególne warsztaty to:
- EKO Memory – gra przestrzenna o tematyce zmian klimatycznych i oszczędzania energii. Uczniowie podzielą się na dwie grupy. W grze jest 50 plansz o wymiarach 25x25 cm wykonanych z PCV. Jak w normalnej grze memory mamy 25 obrazków dobranych parami. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie. Wygrywa ta grupa, która zbierze najwięcej par. Na każdej z plansz będzie informacja ekologiczna, która będzie odczytywana przez uczestników.
- Zielone Miasto – z kartonów uczestnicy zbudują prawdziwe miasto pełne drzew i wiatraków. Całość będzie malowana przez uczniów i stworzy przestrzenną prezentację zielonego miasta.
- Gra z Klimatem – przestrzenna gra o wymiarach 3x4 m, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki zmian klimatycznych i oszczędzania prądu.
- Zbuduj swój wiatrak – warsztat tworzenia wiatraków z papieru i drewnianych patyków. Podczas warsztatu w formie posterów będą prezentowane korzyści z wykorzystywania energii odnawialnej.
- Eko dom – warsztat prezentujący na posterach, tabelach i wykresach możliwości oszczędzania energii, opału i wody w każdym domu. Podczas warsztatu uczestnicy będą zachęcani do podjęcia konkretnych działań osobistych, a także wprowadzenia w swoich domach innowacji i inwestycji chroniących klimat.
O kampanii
Celem tej kampanii i poszczególnych naszych akcji jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii. Jak donosi Instytut na rzecz Ekorozwoju - każdego roku Polacy marnują 2,3 mln MWh energii. To ilość energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię. Straty finansowe dla użytkowników energii to 831 mln rocznie! Tylko zmieniając nieznacznie nasze codzienne nawyki jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 15% energii w naszych domach – mówi Wojciech Owczarz, Fundacja Ekologiczna ARKA.
Projekt „Zadbaj o klimat", w ramach którego organizowana jest akcja „Kino bez prądu" jest dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fundacja Ekologiczna ARKA

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Schneider Electric przedstawia technologiczne trendy na 2022 r.
Rozwój gospodarki opartej na danych i wzrost znaczenia chmury obliczeniowej, a więc i roli centrów danych, na nowo kształtuje krajobraz...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl