Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-01-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-01-29
KGHM Energetyka testuje nowe instalacje do odsiarczania spalin
KGHM Energetyka
KGHM Energetyka

Spółka Energetyka z Lubin razem z merykańską firmą UCC Europe GmbH zakończyła prace badawcze nowych instalacji odsiarczania spalin. Ostateczne wyniki testów opracowują specjaliści z Politechniki Wrocławskiej.

Badania nowej technologii, opartej na rozwiązaniach amerykańskiej firmy UCC Europe GmbH, dotyczyły instalacji oczyszczania gazów spalinowych z dwutlenku i trójtlenku siarki oraz związków kwasu solnego i rtęci na Wydziale EC-1 w Lubinie. Wsparli je inżynierowie zza oceanu, polska kadra z ZEC SERVIS Wrocław, specjaliści z Politechniki Wrocławskiej oraz pracownicy  Spółki „Energetyka".

Obok kotła usytuowano silos z kwaśnym węglanem sody oraz tak zwany trailer czyli ogromny tir z umieszczonym wewnątrz kontenerem zawierającym niezbędne oprzyrządowanie dla badań. Znalazły się wśród nich specjalistyczne urządzenia do przygotowania dawki preparatu wstrzykiwanego w przestrzeń spalin kotła OR-50 K-5 oraz komputery sterujące procesem i monitorujące jego przebieg. Do testów zużyto 18 ton kwaśnego węglanu sody, który wstrzykiwano w przestrzeń kotła nr 5.

Testy rozpoczęto przy obciążeniu kotła na poziomie 45 ton pary na godzinę. Dawkowanie sorbentu odbywało się płynnie od 91 kg/h do maksymalnej ilości 300 kg/h. Zainstalowane przez pracowników Politechniki Wrocławskiej urządzenia pomiarowe na bieżąco rejestrowały przebieg procesu w celu sporządzenia ostatecznego raportu. Okazało się, że dawka już 170 kg/h przełożyła się na spadek ilości emisji związków siarki z wartości 1500 mg/Nm3 praktycznie do zera. Testy dają podstawy do dalszych rozważań nad zastosowaniem w przyszłości tej technologii do odsiarczania spalin w naszych instalacjach.

Ostateczne wyniki testów opracowują specjaliści z Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie zdobyte przez  pracowników Wydziału EC-1 podczas testów instalacji, będzie wykorzystane  podczas prac koncepcyjnych, projektowych i montażowych w 2015 roku, w którym planowana jest  budowa kompleksowej instalacji odsiarczania spalin dla wszystkich zainstalowanych kotłów na Wydziale EC-1 Lubin.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
OPEN GROUP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także