Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-12-22 | Ostatnia aktualizacja: 2005-12-22
KE chce aktywniej wspierać energię odnawialną

KE chce aktywniej wspierać energię odnawialną
Celem bieżących działań Komisji jest zmniejszenie zależności Europy od importu ropy i gazu, oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Głównym założeniem nowych postanowień jest weryfikacja przyjętych do tej pory Dyrektyw, oraz wprowadzenie procedur, umożliwiających lepsze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Komisja zakłada działania w trzech podstawowych sektorach: ogrzewnictwa, produkcji elektryczności oraz transporcie.
Zwiększenie udziału biopaliw w transporcie jest odpowiedzią na problem rosnących ceny energii ze źródeł kopalnych. W przypadku wytwarzania ciepła i elektryczności Komisja zamierza wprowadzić szereg udogodnień, które zredukują bariery administracyjne i skłonią rządy Państw Członkowski do aktywnego wspierania „zielonej elektryczności” .W nowym podejściu KE przewidziano ponad 20 inicjatyw, które w większości rozpoczną się już 2006 roku.
W zakresie zwiększenia udziału biopaliw w transporcie, Komisja będzie lansować „zobowiązania biopaliwowe”, mające zachęcić dostawców do mieszania paliw konwencjonalnych i biopaliw, zgodnie z przyjętym minimum. W 2006 ma zostać opublikowany raport, który będzie stanowił podstawę do wprowadzenia korekty w Dyrektywach dotyczących biopaliw. Określi on wykorzystanie biopaliw w poszczególnych Krajach Członkowskich. Aktualna domieszka paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych utrzymuje się na poziomie 0.8 %(dane UE). Oznacza to, że istnieją niewielkie szanse na uzyskanie w roku 2010 poziomu 5,75% - ustalonego uchwałą UE w 2003 roku. W związku z tym KE podejmuje działania dodatkowe.
Jednym z elementów przyjętego planu ma być kampania skierowana do rolników i uczestników rynku drzewnego, informująca o znaczeniu i wykorzystaniu bioenergii. Zostaną także przeprowadzone analizy, mające na celu wypracowanie właściwych procedur w takich obszarach jak: rozwój i badania, produkcja paliw płynnych z drewna i odpadów oraz zwiększenie udziału w biomasy w podstawowych gałęziach energetyki. Prace będą dotyczyć również poprawy legislacji UE, tak aby przyszłe akty prawne sprzyjały zwiększeniu zużycia energii odnawialnej w ogrzewnictwie.
Komisja przewiduje, że pojęte działania przyniosą efekt w postaci wzrostu zużycia biomasy do około 150 Mtoe (milionów ton ekwiwalentu ropy) w 2005, podczas gdy w 2003 zużycie tego surowca wynosiło ok. 69 Mtoe. Ograniczone zostaną również emisje gazów cieplarnianych o 209 milionów ton rocznie. Rozwój rynku biomasy ma zapewnić stanowiska pracy dla ponad 300 tys. ludzi i zmniejszyć zależność od energii pochodzącej z poza Unii z 48% do 42%.
Głównym problemem jest brak dostatecznego poparcia dla źródeł odnawialnych u ponad połowy krajów członkowskich. W związku z tym duży nacisk zostanie położony zwiększenie współpracy pomiędzy poszczególnymi krajami. KE ma również nadzieję przyczynić się do wypracowania jednolitego i sprawnego systemu cenowego dla energii ze źródeł odnawialnych.
Podstawowe założenia planu dla Polski to : utworzenie/stymulowanie rynku energii odnawialnej, zmniejszenie opodatkowania plonów roślin energetycznych, promocja bioogrzewania, zlikwidowanie podatków dla biopaliw stałych oraz zobowiązanie promocji biopaliw dla transportu.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.renewableenergyaccess.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-