Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-15
Katowicki Fundusz pomoga oszczędzać energię w całym kraju

Katowicki Fundusz pomoga oszczędzać energię w całym kraju
Prezentacja Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, na temat pierwszych efektów i doświadczeń wdrażania tego programu zainicjowała kilkugodzinną burzliwą dyskusję ekspertów energetycznych z całego kraju. Oferta katowickiego Funduszu dofinansowania budowy niskoenergetycznych obiektów spotkała się z ogromnym zainteresowanie mieszkańców regionu.
Punkty Banku Ochrony Środowiska, realizującego ten program w Katowicach i Częstochowie, cieszą się dużym zainteresowaniem osób fizycznych zamierzających skorzystać z tego, pierwszego w kraju, programu dofinansowującego ze środków publicznych budowę obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Najprawdopodobniej 2 mln zł przeznaczone na ten cel do końca 2012 roku, zostaną w połowie wykorzystane już do końca grudnia tego roku. Pozwoli to na sfinansowanie niskooprocentowanych kredytów związanych z realizacją energooszczędnych obiektów, a także instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kWh na m2.
Ich kredytowanie jest możliwe do 90 proc. dla zakupu i montażu niekonwencjonalnych źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do min. 75%, wymiennika gruntowego, a także w zmiennej wysokości, dla instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Maksymalny kredyt na te cele może wynosić do 200.000 zł. Okres spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat od daty zakończenia zadania.
W trakcie debaty energetycznej w siedzibie NFOŚiGW mówiono o tym jak doświadczenia Wojewódzkiego Funduszu w Katowicach można wykorzystać w całym kraju. Gabriela Lenartowicz zwracała uwagę na fakt, że programy wspierania energooszczędnych działań dla indywidualnych osób sprawdzą się tylko wtedy, gdy będą proste w obsłudze, łatwo dostępne i precyzyjnie wyliczone aby szybko mogły być odczuwalne ekonomicznie.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
-
-
-