Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-11 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-11
Kalifornia – stymulacja rynku solarnego przyniosła efekty

Kalifornia – stymulacja rynku solarnego przyniosła efekty
Kalifornijskie firmy architektoniczne włączają systemy solarne do projektów budynków już na poziomie koncepcyjnym, deweloperzy natomiast chętnie inwestują w konstrukcje wyposażone w tego typu systemy. Popularne są również budynki wyposażone w komplet instalacji, gotowe do przyłączenia systemów solarnych (tzw. solar-ready).
Zainteresowanie techniką solarną w Kalifornii zaczęło dynamicznie rosnąć po powołaniu decyzją władz stanowych tzw. California Solar Initiative, programu mającego na celu promowanie energetyki solarnej poprzez przydzielanie właścicielom nieruchomości funduszy na inwestycje w kwocie do 2000 dolarów (2,50 dolara za Wat). W połączeniu z ulgami inwestycyjnymi Kalifornijczycy mogą liczyć na 50-cio procentowy zwrot kosztów poniesionych na układy solarne. Po niemieckim programie promującym energię solarną jest to druga największa tego typu inicjatywa na świecie.
Program California Solar Initiative działa od 2006 roku i jest przewidziany na okres 11 lat. W tym czasie na wsparcie inwestycji w energię solarną zostanie przeznaczone 2,8 mld dolarów. Inicjatorzy programu zakładają, że dzięki tym środkom w Kalifornii powstaną instalacje solarne o łącznej mocy 3000 MW (do wytworzenia takiej ilości mocy z wykorzystaniem paliw kopalnych potrzeba np. 30 małych elektrowni zasilanych gazem ziemnym). Pozwoli to na ograniczenie w latach 2006-2016 emisji CO2 o prawie 53 mln ton i tlenków azotu o ponad 27 tys. ton.
Wśród kalifornijskich miast we wprowadzaniu instalacji solarnych przodują San Francisco, San Diego, Oakland i Richmond. Większość z nich posiada już instalacje o mocy około 1 MW, a na najbliższe lata planuje powstanie nowych o mocy do 5 MW.
W kampanii na rzecz promocji energii słonecznej i ograniczenia globalnego ocieplenia ważnym ogniwem jest amerykańska organizacja non-profit, tzw. Vote Solar Initiative. Jej celem jest upowszechnienie energii solarnej poprzez, m.in. współpracę z władzami stanów przy znoszeniu przepisów uniemożliwiających swobodny rozwój nowej gałęzi energetyki, oraz pomoc władzom lokalnym przy ograniczaniu kosztów realizacji dużych projektów.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Kalifornia – stymulacja rynku solarnego przyniosła

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-