
Naukowcy z Berkley stworzyli urządzenie, które potrafi pozyskać czystą wodę z powietrza i to nawet na pustyni. Wykorzystuje ono materiał o nazwie MOF (metal-organic framework), który działa podobnie do gąbki wchłaniającej wilgoć z atmosfery. Póki co wynalazek jest prototypem, jednak jego komercjalizacja może nadejść bardzo szybko.
Zasada działania urządzenia jest prosta: para wodna z atmosfery kondensuje się na materiale MOF, który wchłania ją jak gąbka. Gdy już sie skropli, woda zamiast wyparować ponownie, osadza się w zbiorniku. Wynalazek był testowany w Scottsdale w Arizonie. Produkuje około 200 g wody w ciągu jednej doby. To niewiele, jednak mechanizm łatwo zastosować na większą skalę.
MOF powstaje na bazie opartych na metalu i węglu organicznych molekuł. Materiał ten charakteryzuje się licznymi maleńkimi "kieszeniami" z powietrzem pomiędzy cząsteczkami różnego typu. Dzięki tej strukturze MOF posiada ogromną powierzchnię, an której para wodna może się skroplić.
Innowacyjność wynalazku polega na tym, że nie wymaga on do działania energii elektrycznej oraz że jest skuteczny także w środowisku o małej wilgotności. Problemem jest jednak na razie wysoka cena. MOF w prototypie powstał na bazie cyrkonu, który jest kosztownym metalem, ale zespół pracuje obecnie nad stworzeniem MOF z aluminium.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- businessinsider.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl