Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-03-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-03-08
Jerzy Buzek liderem czystych technologii w energetyce
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek liderem Czystych Technologii w Energetyce. Takie wyróżnienie postanowili mu przyznać organizatorzy i uczestnicy Silesia Power Meeting, które 4 i 5 marca odbywają się w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu. To znaczące wydarzenie dla całej branży energetycznej w Polsce, która opiera się na węglu.

Polska musi stać się liderem czystych technologii węglowych – powtarzał przez lata prof. Jerzy Buzek, dziś Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który w swej karierze politycznej nie zapomniał o nauce i śląskim przemyśle węglowym, walcząc o pozycję swojego kraju na europejskim rynku energetycznym. Polscy energetycy postanowili nagrodzić jego starania w tej dziedzinie i nadać mu tytuł „Lidera czystych technologii w energetyce”. Polska jest znaczącym producentem węgla, alternatywnego źródła energii w stosunku np. do energii jądrowej i dlatego powinna być partnerem dla Unii Europejskiej – podkreślają nasi energetycy.

W pierwszym dniu Silesia Power Meeting, podczas seminarium organizowanego przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, specjaliści będą dyskutowali o metodach zastosowania czystych technologii węglowych w gospodarce odpadami węglowymi.

Dzień później, w trakcie konferencji „Czyste Technologie Węglowe”, prócz wystąpienia prof. Jerzego Buzka, który przedstawi kierunki strategiczne Unii Europejskiej w przedmiocie czystych technologii węglowych, swoje referaty wygłoszą też m.in. Główny Geolog Kraju, dr Henryk Jacek Jezierski, który wskaże najnowsze prognozy na temat geologicznego składowania CO2, Dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Henryk Majchrzak, który opowie o roli czystych technologii węglowych w polityce energetycznej Polski do 2030 roku, zaś dyr. Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, dr inż. Marek Ściążko, opowie o uwarunkowaniach wdrożenia zeroemisyjnych technologii w energetyce węglowej.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, który w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia, jest świetnym przykładem wzorowej współpracy między jednostką badawczo-rozwojową a przemysłem. Przez lata, często wbrew ówczesnym tendencjom, w Zabrzu Biskupicach najlepsi fachowcy branży górniczej, mechanicznej, ochrony środowiska, energetyki, karbochemii pracowali nad tym, by to, co jest największym dobrem Śląska – węgiel – był nie tylko spalany, ale żeby był wykorzystywany w sposób nowoczesny, właśnie dzięki czystym technologiom. Dzięki ich pracy do dziś wiele baterii koksowniczych w Polsce pracuje nie szkodząc środowisku naturalnemu, w sposób najbardziej efektywny i ekonomiczny.

Seminarium (4 marca) oraz Konferencji (5 marca) towarzyszy wystawa na której prezentowane są różne, najbardziej nowoczesne rozwiązania w dziedzinie produkcji energii, w tym jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych. Fachowcy mogą się tu zapoznać z szeregiem najbardziej zaawansowanych technologii produkcji energii elektrycznej, jak chociażby interaktywnym modelem pierwszej na świecie elektrowni z instalacją do wychwytu CO2 w technologii spalania w tlenie (oxyfuel).
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także