
Badania opublikowane w czasopiśmie "Geophysical Research Letters" wskazują, że emisja z gospodarstw rolnych przewyższa wszystkie inne źródła zanieczyszczenia pyłem generowane przez człowieka. Chodzi o opary nawozów azotowych i odpady zwierzęce. Po połączeniu tych dwóch substancji przy ich spalaniu, tworzą się stałe cząstki, które stanowią główne źródło chorób i zgonów. Problem ten dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych, Europy, Rosji i Chin.
W wyniku opryskiwania pól nawozami azotowymi powstają jony amonowe, które wytwarzane są także podczas rozkładu zwierzęcych odchodów. Następnie są one przenoszone przez wiatr na bardzo duże odległości, w obszary metropolitalne i przemysłowe. Tam mieszają się z zanieczyszczeniami emitowanymi przy spalaniu paliw kopalnych z elektrowni i samochodów i łączą się z tlenkami azotu i siarki. W ten sposób powstaje pył - stałe cząsteczki, które wdychamy.
Trudno jednak domagać się od rolników rezygnacji z nawozów azotowych. "Nie jesteśmy przeciwko nawozom - mówi Susanne Bauer z Ośrodka Badań nad Klimatem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz z instytutu NASA Goddard Institute for Space Studies - wiele miejsc, takich jak Afryka potrzebuje ich jeszcze więcej. Oczekujemy, że populacja jeszcze wzrośnie. Żeby produkować więcej żywności, będziemy potrzebować jeszcze więcej nawozów."
Jednakże, zdaniem naukowców, gdyby usunąć zanieczyszczenia powstające przy spalaniu, z którymi opary z nawozów łączą się w szkodliwe pyły, poziom zanieczyszczeń obniżyłby się. Stałoby się tak nawet, jeśli zużycie nawozów by się podwoiło, co przewidują eksperci. Według naukowców, gdyby elektrownie węglowe zostały zamknięte, a w miastach zmniejszyła się liczba samochodów z silnikami diesel, na rzecz tych elektrycznych, obniżyłby się poziom drobnych cząsteczek w powietrzu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvnmeteo.tvn24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-