Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-07 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-07
Japońska farma wiatrowa ruszyła w Polsce

Japońska farma wiatrowa ruszyła w Polsce
Elektrownia w Łosinie ma produkować rocznie od 106 do 110 gigawatogodzin energii. W rozmowie z PAP Jan Michałowski, menadżer projektu powiedział, że jest ilość energii wystarczająca na zasilenie około 30 tysięcznego miasta.
Odbiorcą wyprodukowanej energii będzie spółka Energia - Obrót SA, będąca częścią Energa SA.
Keiji Iguchi, prezes spółki Zajączkowo Windfarm stwierdził w rozmowie z PAP, że japońskie firmy zdecydowały się inwestować w Polsce ze względu na korzystne warunki wiatrowe oraz rządowy program wspierania energetyki wiatrowej.
Iguchi przekonuje, że budowa farmy wiatrowej w Łosinie zwróci się najdalej za 10 lat. „Cały projekt rozplanowany jest na 15 do 20 lat. Chcemy dalej rozwijać energetykę wiatrową w Polsce, przygotowujemy już kolejne inwestycje.” - powiedział Iguchi.
Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, na terenie której leży Łosino twierdzi, że następne japońskie inwestycje także będą realizowane na terenie jego gminy.
„Mitsui i J-Power zapoczątkowały nowe możliwości japońsko-polskiej współpracy w dziedzinie rozwijania odnawialnych źródeł energii, co ma tym ważniejszy wymiar, iż oba kraje stoją przed wielkim wyzwaniem, jakim jest redukcja globalnej emisji gazów cieplarnianych". – powiedział podczas uroczystego uruchomienia elektrowni Ryuichi Tanabe, ambasador Japonii w Polsce. Przypomniał też, że obecnie w Polsce działa 200 japońskich firm, w tym 60 fabryk.
Budowa elektrowni wiatrowej w Łosinie rozpoczęła się wiosną 2007 roku. Podłączenie do sieci przesyłowej nastąpiło w styczniu 2008 roku.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP, ekologia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-
-