
Operator siłowni, Tokyo Electric Power Co. (Tepco) przy wsparciu japońskiego rządu rozpoczął realizację projektu, którego celem jest zamrażanie gleby pod uszkodzoną przez trzęsienie ziemi elektrownią jądrową w Fukushimie. Ma to ograniczyć skalę skażenia środowiska w wyniku wycieku radioaktywnych substancji.
Tepco nadal prowadzi operację schładzania uszkodzonych reaktorów, do których pompowana jest codziennie ogromna ilość wody. Niestety skażona woda przedostaje się następnie do wód gruntowych. Aby temu zapobiec Japończycy postanowili stworzyć głęboką na 30 metrów barierę ze zmrożonej gleby. Podobne przedsięwzięcie będzie miało miejsce po raz pierwszy na świecie.
Operacja będzie polegać na zbudowaniu sieci ponad 1,5 tys. rurociągów pod czterema reaktorami siłowni, którymi transportowane będzie chłodziwo o temperaturze -40 st. C. Woda, która w ten sposób zostanie zabezpieczona przed wsiąkaniem w ziemię, będzie pompowana na powierzchnię i odprowadzana do oceanu.
Instalacja będzie miała 1,5 km długości i zostanie uruchomiona w 2015 roku. Zamrożenie gleby potrwa 6 miesięcy, a utrzymanie jej w tym stanie - aż do 2020 roku. przedsięwzięcie pochłonie gigantyczne ilości energii, a jego koszt szacowany jest na 32 miliardy jenów (około 950 mln złotych). W całości zostanie ono sfinansowane przez rząd Japonii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Projektowanie i budowa spalarni śmieci
W ostatnich latach rosnące zapotrzebowanie na efektywne zarządzanie odpadami skłoniło do rozwijania zaawansowanych technologii, takich jak...
-
-
-
-
-