Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-04-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-04-19
Jakie odpady nadają się do recyklingu?
Jakie odpady nadają się do recyklingu?

Recykling to, mówiąc najprościej, powtórne przetwarzanie odpadów w procesach przemysłowych dla uzyskania z nich substancji bądź materiałów do wykorzystania w przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Dzięki recyklingowi ograniczany jest szkodliwy wpływ generowanych odpadów na środowisko oraz umożliwiane jest pozyskanie surowców. W jaki sposób możemy dbać o planetę, poddając odpady przetworzeniu? Które produkty nadają się do recyklingu?

 

Brak surowców stanowi potencjalnie poważne przyszłe zagrożenie dla wielu państw. Recykling umożliwia odzyskiwanie surowców z odpadów, między innymi ze starych opakowań, butelek, ale nie tylko. Istnieją liczne grupy odpadów poddawanych przetworzeniu. Należą do nich również odpady niebezpieczne i odpady w płynnym stanie skupienia. Jakie produkty podlegają przetworzeniu?

 

Tworzywa sztuczne

Odpady tworzyw sztucznych należą do najgroźniejszych dla środowiska. Plastikowe opakowania, butelki, zabawki, torby będą rozkładać się na wysypisku parę tysięcy lat, emitując w tym czasie szkodliwe związki i zaśmiecając teren. Na szczęście tworzywa sztuczne bardzo dobrze poddają się recyklingowi ze względu na dużą elastyczność. Są bardzo uniwersalne i praktyczne dzięki swej trwałości i większość z nich można z powodzeniem poddawać przetworzeniu oraz dalszemu wykorzystaniu.

 

Papier

Odpady z papieru, które mogą zostać przetworzone, to na przykład gazety, książki w miękkiej oprawie, kartony, ulotki reklamowe, papier biurowy i nie tylko. Papier oddawany do recyklingu musi być suchy i nie może zawierać śladów środków chemicznych, budowlanych czy żywności.

Z przetworzonego papieru powstają między innymi papier do pisania, opakowania do jajek, filtry do kawy, bandaże, a także banknoty i nie tylko.

 

Szkło

Jest poddawane recyklingowi z bardzo małymi stratami surowca. Do przetworzenia nadają się nie tylko szklane butelki czy słoiki, ale również na przykład lustra i szyby, szklanki i każdy inny typ szkła, jednak recykling szklanych odpadów innych niż opakowaniowe wymaga stosowania specjalnych technologii. Z tego powodu do kontenerów na odpady szklane wyrzuca się jedynie odpady opakowaniowe, a zużyte żarówki czy potłuczone lustra należy umieszczać w kontenerach na odpady zmieszane.

 

Szkło poddane recyklingowi jest wykorzystywane na przykład w produkcji kafelek, izolacji ścian czy w blatach kuchennych, jak również oczywiście w produkcji szklanych opakowań i butelek.

 

Metal

Recyklingowi poddaje się puszki po napojach, folie kuchenne, opakowania i inne elementy metalowe z aluminium. Jest ono materiałem, którymożna wielokrotnie przetwarzać bez strat na jakości.

 

Odpady niebezpieczne

Do odpadów poddawanych recyklingowi zaliczamy również odpady niebezpieczne. To grupa odpadów, które muszą być magazynowane i transportowane do miejsca przetworzenia w sposób zgodny z przepisami. Nie można wyrzucać ich do śmietnika ani na przykład wylewać do kanalizacji w przypadku odpadów płynnych. Do niebezpiecznych należą na przykład wszelkie odpady olejowe, w tym olej z silników samochodowych, z maszyn i oleje spożywcze. W tym przypadku najlepiej jest korzystać z usług firm oferujących transport odpadów niebezpiecznych(zob. www.wektorsc.eu/odbior-odpadow-niebezpiecznych/). Wówczas są one przekazywane do recyklingu w bezpieczny, przepisowy sposób.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
wektorsc.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także