Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-23
Jakie maszyny wykorzystuje się do prac geotechnicznych?
Jakie maszyny wykorzystuje się do prac geotechnicznych?

Prace geotechniczne prowadzone są w celu sprawdzenia parametrów gruntu. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia mające na celu wykonanie odwiertów.

 

Za pomocą prac geotechnicznych możliwe jest sprawdzenie profilu gruntów oraz warunków gruntowo-wodnych, a także wykonanie badań makroskopowych oraz mikroskopowych pobranych próbek.

 

Podczas prac tego typu wykorzystywane są różne typy maszyn w zależności od miejsca oraz głębokości prowadzonych wierceń.

 

Wiercenia ręczne

Prace tego typu najczęściej prowadzi się w przypadku płytkich podłoży, a także w tych miejscach, które nie są dostępne dla ciężkich maszyn.

 

Głównym minusem wierceń ręcznych jest ich mała głębokość, a także trudności w prowadzeniu prac na terenach skalistych.

 

Wiercenia udarowe

W tym przypadku stosowane są odpowiednie urządzenia udarowe, które są obsługiwane ręcznie przez pracownika. Wyposażone są one w młot udarowy.

 

Głębokość takich wierceń to zwykle kilkanaście metrów. Efekty wiercenia nie są jednak optymalne dla gruntów skalistych w przypadku sypkiej gleby.

 

Wiercenia mechaniczne

Tego typu wiercenia są najbardziej powszechne – są one prowadzone tam, gdzie konieczne jest wykonanie głębszych otworów oraz grunty są wymagające. W tym celu stosowane są odpowiednie wiertnice wyposażone w określone typy świdrów.

 

Poza wiertnicami montowanymi stacjonarnie stosowane są także wiertnice geotechniczne umieszczane na podwoziach samochodów, które mogą dojechać bezpośrednio na miejsce prowadzonych prac.

 

Stosowane są różne typy sprzętów, między innymi:

 

Świdry do pali CFA – mają one na celu wykonanie pali fundamentowych w trudnych terenach. Więcej na stronie: http://staltechnika.pl/oferta/swidry-do-pali-cfa/.

Wiertnice pod geotermię – stosowane są przy poszukiwaniu wód termicznych, a także przy planowanym montażu pomp ciepła.

Wiertnice do studni głębinowych – pozwalają na wykonanie odwiertów pod montaż studni do poboru wody. Więcej na stronie: http://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-do-geotechniki-pod-studnie/.

 

Dzięki odpowiednio dobranym maszynom prace geotechniczne mogą przebiegać szybko i skutecznie.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
staltechnika.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także