Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2025-03-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2025-03-12
Jak sprawdzić wydajność pompy głębinowej?
Jak sprawdzić wydajność pompy głębinowej?

Pompy głębinowe są ważnym elementem systemów zaopatrzenia w wodę, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w rolnictwie czy przemyśle. Żeby zapewnić prawidłowe działanie tych urządzeń, warto regularnie sprawdzać ich wydajność. W tym tekście wyjaśniamy, jak zmierzyć wydajność pompy, jakie parametry są najważniejsze oraz jakie mogą być przyczyny spadku efektywności urządzenia.

 

Czym jest wydajność pompy głębinowej?

Wydajność pompy głębinowej wskazuje na ilość wody, jaką urządzenie jest w stanie przepompować w określonym czasie. Najczęściej podaje się ją w litrach na minutę (l/min) lub w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Wydajność pompy zależy od kilku czynników, wśród których wymienić należy przede wszystkim:

  • moc silnika,
  • głębokość studni,
  • średnicę rurociągu,
  • straty hydrauliczne w instalacji,
  • ciśnienie pracy systemu.

W dobrych sklepach z pompami i hydroforami, kupisz pompy głębinowe o zróżnicowanej efektywności – od kilkunastu, aż po ponad 500 l/min. Znajdziesz je m.in. w ofercie sklepu Ogrody24 dostępnej pod linkiem: https://ogrody24.pl/.

 

Metody sprawdzania wydajności pompy głębinowej

Jak sprawdzić wydajność pompy głębinowej? Metod jest kilka. Niektóre są bardzo proste, inne wymagają zastosowania odpowiednich mierników.

Pomiar ilości wody na minutę

Najprostszą metodą sprawdzenia wydajności pompy jest pomiar ilości wody, jaką urządzenie wypompowuje w określonym czasie. Można go wykonać w następujący sposób:

  1. Włącz pompę głębinową i otwórz zawór w punkcie poboru wody (np. kran w ogrodzie).
  2. Podstaw duży pojemnik (np. 10-litrowe wiadro).
  3. Zmierz czas napełniania pojemnika za pomocą stopera.
  4. Podziel pojemność wiadra przez czas jego napełnienia (np. jeśli 10 litrów napełnia się w 20 sekund, to wydajność wynosi 30 l/min).

Taki pomiar można przeprowadzić oczywiście w przypadku pomp o mniejszej wydajności, przeznaczonych dla domów jednorodzinnych czy małych firm. Wiele modeli takich urządzeń znajdziesz m.in. w sklepie Ogrody24 wśród produktów znajdujących się pod linkiem https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe. Dla urządzenia większego, o efektywności 200 czy 250 l, pomiar taką metodą nie będzie miarodajny – wiadro napełni się zbyt szybko, żeby precyzyjnie wskazać czas.

 

Test wysokości podnoszenia wody

Jak obliczyć wydajność pompy głębinowej w inny sposób, ale również bez użycia mierników? Można posłużyć się pomiarem wysokości podnoszenia wody. W tym celu należy zmierzyć odległość między lustrem wody w studni a punktem jej odbioru, a następnie porównać uzyskany wynik z danymi producenta. Jeśli pompa została dobrze dobrana do instalacji, a nie dostarcza wody na przewidzianą wysokość, prawdopodobnie jest uszkodzona.

 

Sprawdzenie ciśnienia w układzie

Ciśnienie w systemie wodnym ma bezpośredni wpływ na wydajność pompy. Można je zmierzyć za pomocą manometru zamontowanego na rurociągu. Normalne ciśnienie w domowych instalacjach wynosi od 3 do 4 barów. Spadek ciśnienia może świadczyć o nieszczelnościach, zużyciu pompy głębinowej lub problemach z zaworem zwrotnym.

 

Analiza prądu pobieranego przez pompę

Jeśli pompa działa nieefektywnie, warto sprawdzić pobór prądu przez urządzenie. Trzeba użyć do tego celu miernika elektrycznego. Jak interpretować uzyskane wyniki pomiarów? Jeśli pompa pobiera więcej prądu niż podano w specyfikacji, może to wskazywać na jej przeciążenie, zablokowanie wirnika lub inne uszkodzenie mechaniczne. Z kolei niższy pobór prądu niż standardowy może oznaczać awarię silnika lub niską wydajność pompowania.

 

Co może powodować spadek wydajności pompy głębinowej?

Obniżenie wydajności pompy może wynikać z kilku przyczyn. Poza wspomnianym już zużyciem silnika czy uszkodzeniami mechanicznymi urządzenia, zmniejszenie wydajności pompy powodują także nieszczelności w instalacji, uszkodzenia zaworu zwrotnego, a także zanieczyszczenie pompy lub filtrów przez osady albo piasek. Przy długotrwałych suszach lustro wody może się obniżyć powodując problemy z zasysaniem wody z powodu jej obniżonego poziomu w studni.

 

Jak sprawdzić wydajność pompy głębinowej?

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
ogrody24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także