Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-07 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-07
Islandia chce pobudzić gospodarkę energią z wulkanów

Islandia chce pobudzić gospodarkę energią z wulkanów
- Islandia przez długi czas była zależna od trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej, ale teraz mamy szansę, aby okiełznać te żywioły i zyskać na ich obecności na wyspie - uważa Valdimar Armann, ekonomista z firmy analitycznej GAMMA, który wyliczył, że rządowe plany eksportu energii mogą powiększyć roczne PKB Islandii o ponad 10 proc. Obecnie jest to ok. 12 mld dolarów.
Rząd Islandii zapowiada wielką inwestycję - położenie pod Oceanem Atlantyckim wielkiego kabla o długości 1170 km do Szkocji. Dzięki temu Islandia mogłaby przesyłać do Wielkiej Brytanii energię geotermalną uzyskiwaną z wulkanów i wodną z lodowców - wyliczono, że wulkany na Islandii wytwarzają 18 terawatogodzin rocznie - jest to moc do zapewniająca energię elektryczną dla 5 mln domów.
Priorytetem rządu jest ożywienie gospodarcze i wyjście z kryzysu. Islandia chce to osiągnąć, stając się jednym z największych źródeł odnawialnej energii w całej UE. Kabel do Wielkiej Brytanii jest bardzo istotną inwestycją biorąc pod uwagę politykę energetyczną UE, która chce, aby 20 proc. konsumowanej przez Wspólnotę energii pochodziło do 2020 roku ze źródeł odnawialnych.
Obecnie przeprowadzane jest studium wykonalności projektu. Przewiduje się, że jego koszty to 2,1 mld dol., a kablem „przepłynie” ok. 5 terawatogodzin energii rocznie.
Ze względu na to, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest tania, zainteresowanie islandzkim pomysłem wyraziły największe gospodarki świata. Prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson oznajmił niedawno podpisanie umów w sprawie transferu technologii pozyskiwania energii z Chinami, Indiami i Rosją. Jak przyznał, wiele krajów świata zwraca się do Islandii po wskazówki, jak pozyskiwać i bardziej efektywnie posługiwać się zieloną energią.
Bloomberg pisze jednak, że Islandia nie jest w stanie udźwignąć kosztów finansowania inwestycji sama i konieczna będzie współpraca z zagranicznymi inwestorami. Czy kabel powstanie, dowiemy się pod koniec roku, gdy studium wykonalności zostanie ukończone.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-