Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-26
Inowrocław: ekologiczne rękawy na bioodpady

Inowrocław: ekologiczne rękawy na bioodpady
Każdy z rękawów foliowych ma długość 60 metrów oraz mieści 100 tys. litrów odpadów ulegających biodegradacji. Trafiają tam wszelkie odpady biozanieczyszczone po segregacji, pochodzące z gospodarstw domowych, m.in. obierki, łupiny, zgniłe pozostałości po owocach, warzywach, resztki kuchenne, które nie nadają się do wykorzystania jako kompost, ale dzięki procesowi któremu zostają poddane, można je użyć do celów rekultywacyjnych. Odpady te umieszczane są w potężnym „rękawie" za pomocą specjalnej maszyny tłokowej. Leżakują tam w temperaturze 50-55 st. C przez okres 6 tygodni. Czas biodegradacji odpadów w „rękawach" jest znacznie krótszy niż dotychczas stosowana przez ZUOK metoda kompostowania tzw. otwartego, która wynosiła 3 miesiące. Dzięki niej nie wydostają się do atmosfery szkodliwe związki np. metanu.
Instalacja ta rozwiązuje kwestie unijnego nakazu redukowania składowania odpadów ulegających biodegradacji. W wyniku tradycyjnych metod zachodzi proces fermentacji anaerobowej (beztlenowej), gdzie mikroorganizmy wytwarzają substancje złowonne - m.in. metan, amoniak i siarkowodór. W przypadku tej technologii do rękawa wtłaczana jest - prócz frakcji „BIO" - perforowana rura napowietrzająca podpięta do wentylatora. Dzięki intensywnemu napowietrzaniu w rękawie panują doskonałe warunki aerobowe.
Nowatorskie rozwiązanie, które kosztowało 324 tys. złotych, zakupiło dla ZUOK-u Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, któremu podlega Zakład.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- inowroclaw.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Kompostowanie osadów ściekowych - na czym polega?
W procesie kompostowania można nie tylko unieszkodliwić osady ściekowe, lecz także wykorzystać je jako cenny materiał do produkcji tak potrzebnych...
-
-
-