Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-04-24 | Ostatnia aktualizacja: 2006-04-24
Hydroelektrowna "Trzy Przełomy" - prace bliskie ukończenia

Hydroelektrowna "Trzy Przełomy" - prace bliskie ukończenia
Pierwsze prace związane z projektem „Trzy Przełomy” rozpoczęły się w 1993 roku i jak twierdzi szef projektu Huang Hongkong w całości zostanią ukończone w 2008 roku, czyli rok przed planowanym terminem oddania elektrowni.
Poza ogromną siłą hydroelektryczną, tama będzie spełniać rolę zaworu przeciwpowodziowego chroniącego miasta i wioski leżące w pobliżu koryta Jangcy. Jest to podstawowy argument zwolenników powstałej budowli. Jak twierdzi Qin Xixiang, asystent głównego inżyniera projektu przed powstaniem tamy powodzie nawiedzały podatne rejony średnio co 10 lat, aktualnie ryzyko powodzi ma występować nie częściej niż co 100 lat.
Przeciwnicy projektu podkreślają, że powstanie zbiornika retencyjnego związane było z przesiedleniem ponad miliona osób, często metodami siłowymi.
Projekt Trzy Przełomy (The Three Gorges) przewidywał pierwotnie moc produkcyjną bliską 83 miliarda kilowatogodzin rocznie. Elektryczność rozprowadzana będzie na powierzchni o promieniu tysiąca kilometrów. Zapora będzie zawierać łącznie 26 ogromnych turbin oraz generatorów o mocy 700 MW każdy. 14 z nich już jest gotowych do pracy, 12 kolejnych jest na etapie instalacji. Turbiny zostały osadzone w wykopach o średnicy 25 metrów. Budowla wyposażona jest również w windę zdolną przenosić statki o masie 3000 ton.
Obecnie w budowę zaangażowanych jest 8000 pracowników, w szczytowym momencie brało w niej udział ok. 30 000 ludzi.
Hydroelektrownia będzie niewątpliwie największą tego typu budowlą na świecie. Według szacunków inwestora - China Yangtze Three Gorges Project Corporation, całkowity koszt budowy oceniany jest na 27 miliardów dolarów. Zachodni obserwatorzy szacują jednak wartość projektu na 40-50 miliardów dolarów.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Ogrodowy zbiornik na deszczówkę, czyli prosty sposób na ekologię
Klimat się zmienia, co odczuwamy na własnej skórze, gdy lata są coraz bardziej gorące, a okresy suszy dłuższe. Tym bardziej więc powinniśmy...
-
-