Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-03-11 | Ostatnia aktualizacja: 2008-03-11
Hybrydowe moduły solarne prespektywą dla instalacji słonecznych

Hybrydowe moduły solarne prespektywą dla instalacji słonecznych
Firma Global Warming Solutions (GWS) podała do publicznej wiadomości, że zapoczątkowała badania nad rozwojem małej elektrowni solarnej LETG ( Light Electric Thermal Generator) o mocy wyjściowej do 1MW. LETG jest hybrydowym połączeniem technologii fotowoltaicznej oraz grzewczo-solarnej. Energia cieplna generowana jest poprzez ogrzewanie cieczy, która przepływa pomiędzy powierzchniami panelu solarnego pełniącego również rolę modułu fotowoltaicznego, wytwarzającego w tym samym czasie energię elektryczną.
„Energia elektryczna jest produkowana w procesach fotowoltaicznych a energia cieplna jest gromadzona przez medium grzewcze modułu LETG. W chwili obecnej zamierzamy do obiegu dołączyć również konwersje ciepła niskotemperaturowego, co pozwoli uzyskać większą ilość energii elektrycznej” - powiedział dr Alexander Kornaraki, dyrektor operacyjny firmy Globar Warming Solutions.
Koncepcja modułu LETG opiera się na zagospodarowaniu większej ilości energii z widma światła docierającego do warstwy złącza półprzewodnikowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej cieczy o właściwościach luminescencyjnych. Powoduje ona przesunięcie promieniowania w zakres fal o większej długości, co odpowiada wyższej czułości warstwy półprzewodnikowej i sprawniejszej konwersji energii.
Jednocześnie luminofor przepływający przez moduł nagrzewa się i aby zapewnić optymalne warunki pracy złącza półprzewodnikowego konieczne jest obniżenie jego temperatury. Tą dodatkową energię cieplną można zużyć na potrzeby gospodarcze – np. do podgrzania wody użytkowej.
W przypadku zastosowania modułów jednowarstwowych firma GWS osiągnęła sprawność na poziomie 11-15%. Aktualnie trwające prace nad modułami dwuwarstwowymi, których sprawność ma osiągnąć 38-56%.
„Rozpoczęliśmy prace przy technologii, która pozwalała uzyskać 2,5 razy lepszą sprawność produkcji energii elektrycznej niż tradycyjne moduły słoneczne. Poprawiliśmy sprawność konwersji energii do poziomu 11% wprowadzając w naszym systemie modułów solarnych unikatową technologię warstwową. Teraz, dzięki zaprojektowaniu dwuwarstwowego systemu, udało się osiągnąć sprawność na poziomie 38%. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z osiągnięcia tych rezultatów i wierzymy, że nasza technologia jest bardzo bliska do wprowadzenia jej w życie w elektrowniach słonecznych nowej generacji”- powiedział dr Alexander Kornaraki..
Według Global Warming Solutions przeliczeniowy koszt energii (levelized cost) związany z nakładami na budowę elektrowni solarnych LETG ma być około 1,9-2,2 razy niższy niż analogiczny koszt w przypadku porównywalnej mocy elektrowni termiczno-solarnych.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- solardaily.com, Global Warming Solutions

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-