Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-11 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-11
Hiszpańska Gamesa zainwestuje w Polsce prawie 100 mln euro

Hiszpańska Gamesa zainwestuje w Polsce prawie 100 mln euro
Na Podkarpaciu Gamesa zamierza uruchomić trzy parki wiatrowe w gminie Dukla o łącznej mocy 60 MW. Wartość inwestycji może wynieść ponad 60 mln euro (ok. 220 mln zł).
Z kolei na Dolnym Śląsku w gminie Stara Kamienica w powiecie jeleniogórskim Gamesa zamierza zainwestować około 35 mln euro. Turbiny wiatrowe miałyby stanąć pomiędzy miejscowościami Rybnica, Kromnów, Wojcieszyce. Jednak najpierw gmina musi zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ w aktualnej wersji widnieje zapis o zakazie budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy.
W tym miesiącu zostanie postawiony 50-cio metrowy maszt służący do pomiarów wietrzności. Do tej pory Gamesa podpisała umowy dzierżawy ziemi z mieszkańcami gminy na 160 hektarów, na których ma stanąć 15 turbin wiatrowych. Docelowo firma zamierza wydzierżawić 300 hektarów i postawić 30 turbin. Po uruchomieniu obiektu dochody gminy z tytułu podatku od nieruchomości wzrosną o 2,5 mln zł, co przy obecnym budżecie gminy, wynoszącym w ostatnich latach od 9 do 12 mln zł, oznaczałoby znaczny zastrzyk finansowy.
Moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w Polsce wynosi obecnie około 176 MW. Anna Pasławska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ocenia, że wartość ta wzrośnie do końca tego roku do 300 MW. Na świecie energetyka wiatrowa generuje ok. 75 tys. MW, z czego aż 20,6 tys. MW przypada na Niemcy, które są światowym liderem pod względem wykorzystania energii wiatru.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekologika.pl, serwisprasowy.serwery.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-