Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-08-31   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-08-31
Herbicydy selektywne i totalne – podobieństwa i różnice
Herbicydy selektywne i totalne – podobieństwa i różnice

Herbicydy są obecnie powszechnie stosowane w produkcji rolnej. Nowoczesne preparaty pomagają w ochronie upraw i zwiększeniu plonów. Jakie są rodzaje herbicydów i czym się one charakteryzują?

 

Herbicydy – informacje ogólne

Herbicydy to nazwa stosowana w odniesieniu do środków ochrony roślin o działaniu chwastobójczym. Są to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych w rolnictwie preparatów, które pomagają zapewnić obfite plony wysokiej jakości.

Część herbicydów działa układowo, tj. substancje w nich zawarte są wchłaniane przez rośliny, a gdy już się w nich znajdą, hamują procesy fizjologiczne, niszcząc chwasty od środka. Możliwe jest również oddziaływanie na niepożądane rośliny od zewnątrz. Służą do tego herbicydy kontaktowe, które uszkadzają te części chwastów, z którymi się zetkną.

Środki chwastobójcze można również podzielić na herbicydy totalne i selektywne. Czym charakteryzują się substancje z obu tych grup?

 

Herbicydy totalne

Jak sugeruje nazwa, herbicydy totalne (inaczej nieselektywne) działają niszcząco na wszystkie rośliny. Tego typu środki wykorzystuje się przede wszystkim na etapie przygotowania pól pod nowe uprawy. Do najpowszechniej stosowanych herbicydów totalnych zalicza się glifosat i glufosynat. Ta pierwsza substancja zaburza proces wytwarzania aminokwasów niezbędnych do syntezy białek, druga zaś prowadzi do nagromadzenia się w roślinach amoniaku w zabójczej dla nich dawce.

 

Herbicydy selektywne

W przeciwieństwie do herbicydów totalnych, herbicydy selektywne działają jedynie na konkretne gatunki roślin. Wśród preparatów tego typu wyróżnia się dwa rodzaje: środki do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych. Nauka nadal nie poznała do końca mechanizmu, który sprawia, że konkretna substancja jest szkodliwa dla roślin z jednej grupy, a dla tych z drugiej pozostaje obojętna. Jednak dla rolników od samej zasady działania ważniejsze są jego efekty, które pozwalają na eliminację inwazyjnych gatunków z pól uprawnych.

Szeroki wybór herbicydów o różnym przeznaczeniu oferuje producent środków ochrony roślin Syngenta. Na stronie internetowej firmy znajdziesz więcej szczegółowych informacji na ich temat – sprawdź koniecznie!

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
syngenta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.