
Naukowcy z University of Kentucky College of Public Health przeprowadzili badania, z których wynika, że długotrwałe narażenie na hałas może być przyczyną wystąpienia chorób serca.
Brytyjscy naukowcy w ciągu 5 lat przebadali 5223 osoby w wieku 20-69 lat. Okazało się, że pacjenci z obustronnym ubytkiem słuchu średnio dwukrotnie częściej niż ludzie z prawidłowym słuchem cierpieli z powodu choroby wieńcowej. Natomiast u badanych powyżej 50. roku życia, którzy długotrwale byli narażeni na hałas (np. w miejscu pracy), ryzyko zachorowania na serce zwiększało się czterokrotnie.
Wniosek o hałasie jako przyczynie chorób serca wspiera się na fakcie, że u osób, które doświadczyły jednostronnego ubytku słuchu lub ubytek dotyczył zakresu niższych częstotliwości, nie stwierdzono podwyższonego ryzyka choroby wieńcowej. Niemniej to jeszcze nie wystarczy, aby udowodnić przyczynowo-skutkowy charakter tego związku.
Od dawna wiadomo, że hałas negatywnie działa na zdrowie oraz kondycję. U małych dzieci wywołuje niepokój, poczucie zagubienia, niepewność, w konsekwencji płacz. Hałas podwyższa ciśnienie krwi, poziom cukru i kwasów tłuszczowych, ma wpływ na przyspieszenie uderzeń serca, ponadto wpływa na wydzielanie soków żołądkowych oraz wiele procesów w obrębie systemu nerwowego. Kiedy doświadczamy wzmożonego hałasu, obniża się poziom naszej koncentracji, zaburzeniu ulega praca naszych zmysłów, pojawiają się ból i zawroty głowy i problemy ze snem. Hałas może spowodować nieodwracalne uszkodzenie komórek zmysłowych, długotrwale upośledza słuch, prowadząc nawet do głuchoty.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portal.abczdrowie.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Personalny Asystent Bezpieczeństwa i Lokalizacji Osób - P.A.B.L.O.
Bezpieczeństwo w przemyśle Lokalizacja i bezpieczeństwo osób są nieodzownym elementem każdego większego zakładu, gdzie istnieje ryzyko wypadku...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-