
Po kilkudniowej ocenie Aditorzy z Polskiego Centrum Akredytacji postanowili utrzymać i rozszerzyć dotychczasowy Certyfikat Akredytacji dla laboratorium GPW o numerze AB 1158. W uzasadnieniu decyzji podkreślono doświadczenie i wysokie kompetencje personelu oraz wysokiej jakości sprzęt do badania jakości wody. Certyfikat akredytacji świadczy o tym, że wyniki badań są wiarygodne, a wykonywane analizy gwarantują klientom wysoką jakość, poufność i terminowość.
Główne laboratorium badania wody GPW mieści się w budynku przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach. Działa tu 6 pracowni badań fizyczno-chemicznych, w tym: pracownia chromatografii jonowej, cieczowej, gazowej, pracownia technik klasycznych, absorpcji atomowej oraz spektrometrii ICP. Powstała także duża pracownia analiz mikrobiologicznych i hydrobiologicznych oraz pracownia analiz sensorycznych, w której wykonuje się oznaczenie zapachu i smaku wody.
Laboratorium posiada m.in.: system ekstrakcji SPE czy mineralizator mikrofalowy dzięki nim w o wiele krótszym czasie niż dotychczas można przygotować od razu kilkanaście próbek do analizy, najnowszy sprzęt do badań fizyczno-chemicznych w tym chromatograf cieczowy UHPLC, spektrofotometr FTIR oraz supernowoczesny spektrofotometr ICP pozwalający na szybką analizę wielopierwiastkową jednej próbki.
Sprawdzane są nie tylko wszystkie parametry obowiązujące w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, ale badana jest także obecność dodatkowych metali, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, pestycydów czy substancji ropopochodnych.
Zakres akredytacji obejmuje badania ścieków i wody różnego pochodzenia w pełnym zakresie właściwości chemicznych, mikrobiologicznych, fizycznych oraz badania sensoryczne a także pobieranie próbek wody, ścieków i wody do spożywania przez ludzi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-