
Badania dowodzące, że glina może oczyszczać wodę z zanieczyszczeń, zwyciężyły w tegorocznej edycji Stockholm Junior Water Prize, najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu dla młodych naukowców zajmujących się zagadnieniami związanymi z wodą. 5 tys. dol. trafiło do studentów z Singapuru, a nagrodę wręczyła im szwedzka książniczka Wiktoria w ostatnim dniu Światowego Tygodnia Wody.
Luigi Marshall Cham, Jun Yong Nicholas Lim oraz Tian Ting Carrie-Anne - oto nazwiska zwycięzców. Nagrodę zapewniło im odkrycie, że bentonitowa glina może usuwać z wody niejonowe, powierzchniowo czynne zanieczyszczania. Tego typu substancje dodawane są zarówno do produktów wykorzystywanych w przemyśle, jak i do domowych detergentów i kosmetyków. Glina pozwala na ich całkowitą redukcję. Dodatkowym plusem opracowanej przez młodych naukowców metody jest to, że w procesie oczyszczania nie produkuje się żadnych odpadów.
Poza czekiem wyróżnieni studenci otrzymali szansę zaprezentowania swojego odkrycia na corocznej konferencji Water Environment Federation w Nowym Orleanie, największym wydarzeniu w branży technologii wody w Ameryce Północnej.
Sztokholmska nagroda co roku przyznawana jest wyróżniającym się projektom związanym z wodą o doniosłym ekologicznym, naukowym, społecznym bądź technologicznym znaczeniu. W tegorocznej edycji międzynarodowe jury złożone z profesjonalistów i naukowców oceniało projekty przysłane z ponad 30 krajów.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- xyleminc.com, siwi.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Znaczenie wydajnych i efektywnych oczyszczalni ścieków dla środowiska
Oczyszczalnie ścieków odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, szczególnie w zakresie jakości wód, gleby oraz zdrowia ekosystemów. Ich...
-
-
-
-
-