Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-03-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-03-17
GIWK pracuje nad "Gdańskim Szlakiem Wodociągowym"
Punkt widokowy na zbiorniku w Sobieszewie może być dostępny już w tym roku
Punkt widokowy na zbiorniku w Sobieszewie może być dostępny już w tym roku

Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna planuje otwarcie w Gdańsku nowego szlaku turystycznego pokazującego historię wodociągów w mieście. Na jego trasie znajdą się trzy obiekty zabytkowe z XIX i XX wieku i jeden współczesny. "Gdański Szlak Wodociągowy" powinien zostać otwarty pod koniec przyszłego roku.

Zabytkowymi obiektami na szlaku będą zbiorniki wody: "Stara Orunia" i "Stary Sobieski" oraz przepompownia Jelitkowska. Są to elementy dawnej infrastruktury wodociągowej w Gdańsku. Szlak wodociągowy w Gdańsku może być jednym z pierwszych w kraju o takiej skali.

Zbiornik "Stary Sobieski" powstał w 1911 roku i działał do 1978. Posiada on m.in. oryginalną komorę zasuw z fragmentami rurociągu. Zbiornik "Stara Orunia" został zbudowany w 1869 roku, kiedy uruchomiono wraz ujęcie wody w Pręgowie. Jest to zbiornik jednokomorowy, w którym na odpływie zachował się kosz ssawny filtrujący wodę. Przepompownia Jelitkowska pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i posiada oryginalne, zabytkowe wyposażenie.

Czwartą atrakcją na szlaku będzie zbiornik wieżowy na Wyspie Sobieszewskiej o wysokości 33 metrów, na tarasie którego powstanie punkt widokowy. Zbiornik na razie jest w budowie - jest to część drugiego etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego.

GIWK powołał specjalny zespół, który ma przygotować obiekty dla turystów. Powstał już plan przystosowania obiektów do zwiedzania i umieszczenia ekspozycji, a obecnie poszukiwane są eksponaty związane z historią wodociągów.

Szlak może zostać otwarty już pod koniec przyszłego roku, natomiast punkt widokowy na zbiorniku w Sobieszewie może być udostępniony już w tym roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także