
Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Interreg Region Morza Bałtyckiego, które miało miejsce 18-19 listopada w Malmö, zatwierdzono dofinansowanie dla 35 projektów, które zostaną zrealizowane w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020. Wśród nich znalazły się dwa projekty - IWAMA i NonHazCity - których partnerem jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Celem projektu NonHazCity (Non Hazardous City), którego liderem jest Sztokholm, będzie zbadanie obecności substancji niebezpiecznych obecnych w ściekach bytowo-gospodarczych i przemysłowych wprowadzanych do kanalizacji sanitarnej, jak również w ściekach oczyszczonych i wodach opadowych odprowadzanych do Morza Bałtyckiego. Na podstawie uzyskanych wyników opracowane zostaną plany działań zmierzające do eliminacji/ograniczenia emisji priorytetowych substancji niebezpiecznych.
Do zadań GIWK należeć będzie: 1) organizacja poboru próbek wód opadowych oraz ścieków oraz ich przekazanie do laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego; 2) opracowanie we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku strategii zarządzania substancjami niebezpiecznymi na obszarze Gdańska; 3) przygotowanie i realizacja kampanii edukacyjno-informacyjnej wśród gospodarstw domowych dot. stosowania środków zawierających substancje niebezpieczne wraz z oceną uzyskanych efektów.
Projekt IWAMA (Interactive Water Management) jest ukierunkowany na poprawę efektywności funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez zwiększenie kwalifikacji zawodowych operatorów oczyszczalni oraz wykonanie badań pilotażowych ukierunkowanych na zmniejszenie emisji substancji biogennych do środowiska. Celem projektu jest stworzenie propozycji rozwiązań, które przyczynią się do optymalizacji pracy oczyszczalni ścieków.
Zadania GIWK w projekcie IWAMA obejmują: 1)przygotowanie i przekazanie danych z oczyszczalni ścieków „Wschód" do benchmarkingu energetycznego i gospodarki osadowej; 2) audyt gospodarki osadowej ukierunkowany na poprawę procesu fermentacji i odwadniania osadów ściekowych; 3) przeprowadzenie na oczyszczalni „Wschód" badań pilotowych nad efektywnością nowej wysokosprawnej energetycznie technologii oczyszczania ścieków komunalnych opartej na strącaniu chemicznym związków organicznych, usuwaniu azotu w procesie anammox oraz doczyszczaniu ścieków na złożu hydrofitowym; 4) organizację międzynarodowego seminarium dla uczestników projektu i stron zainteresowanych na temat optymalizacji gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków.
Głównym celem programu INTERREG REGION MORZA BAŁTYCKIEGO 2014-2020 jest wzmocnienie zintegrowanego rozwoju terytorialnego i współpracy na rzecz bardziej innowacyjnego, lepiej dostępnego i zrównoważonego Regionu Morza Bałtyckiego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- giwk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl