
Jak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) jakość powietrza w Polsce - pomimo że fatalna - nie poprawiła się od 2015 roku. Najbardziej atmosferę zanieczyszczają gospodarstwa domowe.
Spośród wszystkich aglomeracji w Polsce tylko w Szczecinie nie odnotowano przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Aż 83% zanieczyszczeń pochodzi z palenisk w gospodarstwach domowych. Udział transportu wemisji PM10 w centrach miast (drugi na liście) wynosi 7,4%. Ponadto tylko w 2 na 46 z przebadanych stref nie stwierdzono zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem.
„Powtarzający się co roku problem - czytamy w raporcie - z dotrzymaniem wartości normatywnych stężeń benzo(a)pirenu (BAP) w Polsce wynika głównie ze struktury źródeł energii wykorzystywanych na potrzeby indywidualnego ogrzewania budynków." Najwięcej BAP wprowadza do atmosfery indywidualne ogrzewanie budynków (77,9%), koksownie (15,2%) i transport drogowy (5,3%).
W dziesiątce miast, w których wystąpiło największe dobowe stężenie pyłu PM10 w µg/m3 w roku 2015 (przy wartości dopuszczalnej – 50 µg/m3) wg GIOŚ aż 8 jest zlokalizowanych w województwie śląskim. Liderem tej klasyfikacji jest Pszczyna (321 µg/m3). Z kolei miastem o największej liczbie dni w roku z przekroczeniem dobowego stężenia dopuszczalnego PM10 jest Kraków (200 dni).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych....
-
-
-