Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-27
Fotowoltaika – jak rozliczyć energię z instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika – jak rozliczyć energię z instalacji fotowoltaicznej?

Osoby planujące zamontować panele fotowoltaiczne często zastanawiają się, jak rozlicza się energię wyprodukowaną z fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Należy wiedzieć, że kwestię rozliczeń regulują przepisy polskiego prawa. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat.

 

Rozliczenia prosumentów

Ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadziła możliwość korzystania z opustów. Jest to forma rozliczania nadwyżek energii oddawanej do sieci elektroenergetycznej z małych źródeł. Dotyczy ona przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp. Takie instalacje wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne montuje się w małych obiektach. W domach jednorodzinnych znajdują zwykle zastosowanie panele słoneczne o mocy rzędu 3-6 kWp. Właściciel takiej instalacji staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energii, dlatego że wytwarza prąd, który zużywa lub oddaje do sieci.

Tak, jak kwestia rozliczeń, ważna pozostaje również sprawa wydatków na panele fotowoltaiczne. Z jakimi kwotami należy się liczyć, decydując się na montaż? Aby sprawdzić, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i czy opłaca się ją zamontować na dachu swojego domu, warto skorzystać z kalkulatora na stronie https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator. Po uzupełnieniu kilku danych zostanie wygenerowany spersonalizowany raport. Zawiera on wszystkie prognozy na temat inwestycji, jej czasu zwrotu oraz rocznych oszczędności. Wypełniając jeden formularz, można uzyskać kilka wycen od firm w regionie. To rozwiązanie zdecydowanie oszczędza czas i ułatwia podjęcie decyzji

 

Panele fotowoltaiczne a system opustów dla rozliczeń

Ustawa wprowadziła prostą regułę dotyczącą rozliczania energii oddawanej do sieci. Część prądu niezużyta na miejscu w budynku zostaje automatyczna oddana. Dzięki zastosowaniu liczników dwukierunkowych można bilansować energię oddaną i pobraną. W ten sposób prosument dowiaduje się, ile kWh energii ma do swojej dyspozycji. System opustów polega na pobieraniu prowizji przez operatora sieci. Za każdą 1 kWh można więc bezpłatnie odebrać 0,8 kWh energii. Pozostałe 0,2 kWh staje się prowizją za korzystanie z sieci jako akumulatora energii. Zakład energetyczny przy nadwyżkach energii staje się swego rodzaju magazynem.

 

Zasady rozliczania w systemie opustów – co jeszcze należy wiedzieć?

Wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej mogą być magazynowane w sieci elektroenergetycznej, jak i z niej pobierane. Do sieci danego operatora uda się podłączyć bez pozwoleń i koncesji. Rozliczenia z osobami użytkującymi panele słoneczne wykonuje się na podstawie umowy dotyczącej świadczenia umowy dotyczącej świadczenia usług dystrybucji. Opłaty za energię i dystrybucję oraz pozostałe nieobjęte systemem opustów uiszcza się na w ramach faktury. Najczęściej stosuje się okresy rozliczeniowe w cyklach jedno- i dwumiesięcznych. Od momentu wprowadzenia energii do sieci prosument ma rok na rozliczenie nadwyżki.

Stosując panele fotowoltaiczne, zwykle zdarza się, że w okresie dużej produkcji energii elektrycznej występującej w lecie, uzyskana energia nie zostaje w pełni wykorzystana. Powstały nadmiar może jednak trafić do sieci elektroenergetycznej. Tam zostaje zmagazynowany. Energię uda się odebrać w zimie, co daje duże możliwości obniżenia kosztów. Oszczędnościom sprzyjają także rozliczenia systemem opustów, dzięki którym magazynowanie energii nie naraża na koszty osób użytkujących panele słoneczne i pozwala uniknąć zakupu własnego akumulatora.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
fotowoltaikaonline.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także