Fińska firma energetyczna Fortum rozpoczęła projekt badawczy, w ramach którego planuje uruchomienie w Wielkiej Brytanii instalacji testowej do pozyskiwania energii z fal morskich.
Fortum podpisało umowę z firmą Wave Hub – brytyjskim operatorem instalacji umożliwiających testowanie sprawności urządzeń generujących energię z fal wodnych. Zawarte porozumienie jest pierwszym etapem projektu, w ramach którego firma zamierza zbudować testową farmę morską u wybrzeży Kornwalii. Jedną z technologii rozpatrywanych obecnie pod kątem wykorzystania w tym przedsięwzięciu jest innowacyjne rozwiązanie o nazwie Penguin wave energy converter opracowane przez fińską firmę Wello. Dzięki stabilności, zwartej konstrukcji i umieszczeniu generatora energii wewnątrz obudowy Penguin pozwala na budowę farm morskich nawet w miejscach o bardzo trudnych uwarunkowaniach pogodowych.
„Pozyskiwanie energii z fal morskich jest jednym z elementów Gospodarki Solarnej – wizji Fortum zakładającej stopniowe odchodzenie od tradycyjnej energetyki opartej na paliwach kopalnych w stronę odnawialnych źródeł energii" – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska. „Choć jeszcze daleko do tego, by energia z fal morskich stała się istotnym elementem miksu energetycznego, inwestując w badania i projekty opracowujemy rozwiązania, które w przyszłości będą konkurowały z tradycyjnymi źródłami energii".
Obecnie Fortum realizuje trzy inne projekty w tym obszarze:
- Prowadzi prace przy budowie największej na świecie farmy morskiej w Sotenäs przy zachodnim wybrzeżu Szwecji, która docelowo będzie składać się z 420 boi o łącznej mocy 10 MW. Obecnie instalowana jest tam pierwsza seria 42 urządzeń.
- Kontynuuje rozpoczęte w sierpniu ubiegłego roku testy urządzeń opartych na technologii ruchomych paneli (WaveRoller), zainstalowanych na dnie Oceanu Atlantyckiego u brzegów Portugalii. Instalacja demonstracyjna ma łączną moc 300 kW.
- We wrześniu 2013 r. Fortum rozpoczęło współpracę z firmami DCNS oraz AW-Energy przy budowie drugiej farmy demonstracyjnej opartej na technologii WaveRoller. Instalacja o mocy 1,5 MW zostanie zbudowana we Francji, u wybrzeża Bretanii.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Lighthouse Consultants

Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-