Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-22
Fluoryzujące kijanki badają czystość wody
Fluoryzujące kijanki badają czystość wody
Fluoryzujące kijanki badają czystość wody
Zmodyfikowane genetycznie kijanki będą umożliwiały wykrywanie zanieczyszczeń, które są pochłaniane przez organizmy żywe. Dotychczas dostępne metody nie pozwalały na ocenę potencjalnej toksyczności, umożliwiały jedynie wykrycie zanieczyszczenia. Nową metodę detekcji opracowali badacze z Francji oraz profesor z University of Wyoming.

Genom zmodyfikowanych kijanek zaprojektowano tak, by ich komórki wytwarzały białko fluorescencji (GFP) w reakcji na obecność podwyższonych stężeń metali lub tworzyw sztucznych. Pomiar systemu detekcji następuje w akwariach gdzie na małym obszarze można mierzyć fluorescencję oddawaną przez kijanki. Nie jest to łatwe jak mówi Paul Johnson (profesor fizyki i astronomii University of Wyoming) gdyż kijanki nie pozostają w miejscu podczas pomiarów.

Johnson otrzymał patent na metodę obserwacji polegającą na pomiarze fluorescencji kamerą, podczas oświetlania kijanek diodą emitującą niebieskie światło.

Kolejnym kierunkiem badań są kijanki mogące wykrywać kilka różnych chemikaliów w tym samym czasie, świecąc rożnymi kolorami (czerwonym, zielonym, niebieskim).

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
R & D
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :