Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-17   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-17
Film o łódzkich rzekach będzie puszczany w tramwaju
Pexels, CC0
Pexels, CC0

W łódzkich tramwajach i autobusach puszczane będą filmy przybliżające ciekawostki dotyczące mijanych za oknami miejsc. Pierwszą linią wyposażoną w edukacyjny film będzie linia nr 11 przez pomysłodawców projektu nazwana "wodną". Jej pasażerowie poznają historię 12 rzek leżących na jej trasie.

Część rzek przecinanych przez tramwaj nr 11 płynie dziś pod ziemią. Po niektórych zostały tylko ledwie widoczne w miejskiej przestrzeni doliny, a tylko nieliczne płyną odkrytymi korytami. Rzeki odgrywały istotną rolę w historii miasta – bez nich w XIX wieku nie narodziłaby się wielka włókiennicza Łódź.

W filmie pokazano kilka historycznych ciekawostek: oznaczono rzeczkę Ostrogę (ul. Zachodnia przy Bazarowej), nad którą próbowano w 1414 roku lokować miasto o nazwie Ostroga. Są również pokazane dwie całkowicie zapomniane strugi - płynąca kiedyś przy skrzyżowaniu al. Kościuszki z Zieloną Karolewka oraz dopływ Łódki – znany jako "struga z ulicy Piotrkowskiej", która przecinała ul. Zachodnią między Legionów a Próchnika i wpadała do Łódki na terenie dawnych zakładów Poznańskiego.

"Mam nadzieję - mówi rzecznik łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miłosz Wika - że po obejrzeniu filmu łodzianie zainteresują się tematem dawnych strug. Zobaczą dostępną w internecie mapę dawnych łódzkich rzek i odwiedzą dwa punkty widokowe podziemnych strug: rzeki Lamus w Parku Kilińskiego i rzeki Łódki w Parku Staromiejskim."

Kolejny spot będzie poświęcony ciekawostkom związanym z trasą tramwaju nr 9, która jest linią najbardziej "rekreacyjną", bowiem dowozi pasażerów do Łódzkiego Ogrodu Botanicznego, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Aquaparku Fala i do siedmiu parków.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zwik.lodz.pl, onet.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :