
Jednym z najpopularniejszych źródeł produkcji energii na dużą skalę są tzw. farmy wiatrowe. Mowa tutaj o odnawialnych źródłach, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Co więcej, elektrownie wiatrowe to innowacyjne rozwiązanie, które jest opłacalne także ze względów finansowych. Jak to zatem wygląda w praktyce?
Farmy wiatrowe — co to takiego?
Farmy wiatrowe (zob. https://www.erbud.pl/farmy-wiatrowe) to nic innego, jak zespoły elektrowni wiatrowych, które służą do produkcji energii elektrycznej, wykorzystując siłę wiatru. W zależności od konkretnej sytuacji mogą być rozmieszczone zarówno na lądzie, jak i wodzie. Warto tutaj dodać, że energia wiatrowa to drugie po energii słonecznej najczęściej wykorzystywane źródło odnawialnej energii.
Mechanizm działania jest tutaj dość prosty — energia wiatrowa przekształcana jest w energię mechaniczną, dzięki czemu możliwe jest generowanie prądu elektrycznego. W zależności od rodzaju generatora ilość wyprodukowanej energii elektrycznej może się jednak różnić. Farmy wiatrowe wiążą się z niskimi kosztami eksploatacji — początkowa inwestycja stopniowo się zwraca.
Opłacalność farm wiatrowych w praktyce
Farma wiatrowa to przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Początkowe inwestycje stosunkowo szybko zaczynają się zwracać. Wiatr jest darmowym źródłem energii, a główne koszty koncentrują się na utrzymaniu i konserwacji turbin. Wykorzystanie nowych technologii sprawia, że koszty te są z roku na rok coraz bardziej konkurencyjne względem innych rozwiązań.
Farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które przynoszą stabilne zwroty. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji i warunków wietrznych — odpowiednio zrealizowany projekt to gwarancja opłacalności i konkurencyjności na rynku energetycznym. Farmy wiatrowe nie emitują dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do elektrowni węglowych przyczyniają się one do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Oszczędność paliw kopalnych
Wykorzystanie farm wiatrowych do produkcji energii elektrycznej pozwala ograniczyć zależność od trudniej dostępnych i znacznie droższych paliw kopalnych. To jednak nie wszystko, bo inwestycja w tego typu rozwiązania sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i stymuluje lokalną gospodarkę. Mowa tutaj o procesie projektowania, budowie, instalacji i utrzymaniu farm wiatrowych, które wymagają zaangażowania wielu pracowników i specjalistów.
Duże farmy wiatrowe o mocy powyżej 10 MW tylko w 2020 roku przyniosły zyski w wysokości aż 1,6 mld zł brutto. Obecnie jest to najbardziej rentowny podsektor elektroenergetyki i jeden z najbardziej opłacalnych obszarów inwestycyjnych polskiego przemysłu.
Farmy wiatrowe mogą być wykorzystane w różnych skalach — popularne są zarówno duże farmy wiatrowe lądowe lub morskie, jak i małe turbiny, które instalowane są na prywatnych posesjach. Inwestycja w farmę wiatrową pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii, ale jest to proces długoterminowy i zależny od wielu czynników zewnętrznych.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- erbud.pl

Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl